2019 Yılında Bilim Ödülü Almış Türkler!

2019 yılında bilim ödülü almış Türkler

2019’u geride bırakmaya sayılı saatler kalmışken yine bambaşka bir liste konusu ile siz değerli okurlarımızın karşısındayız. Bu konumuzda ise sizler için 2019 yılında bilim ödülü almış Türkler’i bir araya getirdik. İşte 2019 yılında bilim ödülü almış Türkler!

İlginizi Çekebilir: 2019 Yılında En Çok Kazanan YouTuberlar

2019 Yılında Bilim Ödülü Almış Türkler!

Siz okurlarımız için hazırlamış olduğumuz içerik ile beraber göğsümüzü kabartan ve yurt dışında büyük başarılara imza atarak bilim ödüllerine layık gören Türkler’i ele aldık. Dilerseniz, lafı daha fazla uzatmadan sizleri 2019 yılında bilim ödülü almış Türkler listesi ile baş başa bırakalım.

2019 yılında bilim ödülü almış Türkler

Derya Akkaynak

Makine mühendisi ve okyanus bilimci Derya Akkaynak ve Haifa Üniversitesi’nden Tali Treibitz, su altında ekilen fotoğraflardaki renkleri karada çekilmiş gibi düzelten ”Sea-thru” isimli yeni bir algoritma geliştirdi. Geliştirmiş olduğu algoritma ile 2019 yılına damga vuran Derya Akkaynak‘ın bu projesi aynı zamanda bilim ödülü ile taçlandırıldı.  Peki, Sea-thru algoritması nedir? Gelin kısaca bahsedelim

Sea-Thru Algoritması Nedir?

”Sea” (deniz) ve ”see through” (şeffaf) kelimelerinin birleşmesiyle oluşan ”Sea-thru”, su altında çekilen fotoğraflardaki renkleri düzeltmeye yarıyor. Akkaynak, bu buluşun 3.5 yıllık teorik ve pratik çalışmalar sonucu ortaya çıktığını biliyor.

Geliştirilmiş olan özel bir yapay zeka yardımıyla deniz altındaki fotoğrafların renkleri düzenleyen bu algoritma ile Akkaynak, aynı zamanda yepyeni bir devrinde kapıları açmış oldu.

Daha Fazlası Editör

Tanktan Bozma Pickup: Tesla Cybertruck

Tesla, uzunca bir süredir üzerinde çalıştığı pickup’ını sonunda resmi olarak tanıttı. ”Cybertruck”...
Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir