2020 IMEI Kayıt Ücreti Zammı Belli Oldu!

IMEI kayıt ücretlerine Temmuz 2019’a gelen zammın hemen ardından bugün ise 2020 IMEI kayıt ücreti zammı netleşti. Peki akıllı telefon kullanıcıları 2020 yılında yurt dışından getirdikleri cihazlar için ne kadar IMEI kayıt ücreti ödeyecekler?

İlginizi Çekebilir: Huawei Mate 30 Pro Türkiye Pazarına Giriyor!

2020 IMEI Kayıt Ücreti Zammı Belli Oldu!

Yurt dışından telefon kullanımının önüne geçmek ve  Türkiye’de satılan telefonlardan daha fazla vergi geliri elde etmek amacıyla alınan IMEI kayıt ücretine Temmuz 2019’un ardından yeni bir zam daha geldi.

Hatırlarsanız, Temmuz 2019’da Resmi Gazete üzerinden yapılan açıklamayla beraber IMEI kayıt ücreti 1.500 TL’ye çıkartılmıştı. Fakat aradan geçen zamanın ardından bu zammı az bulan yetkililer, 2020 yılında bu ücrete zam yapma kararı aldığını açıkladılar.

Resmi Gazete’de yayınlanan bilgilere göre, IMEI ücreti yüzde 22.58 oranla zamlanacak. Ocak 2020 itibariyle gelen yeni zamlar doğrultusunda kayıt ücreti 1.500 TL‘den 1.838 TL‘ye yükselecek. Tabi, bu zamlı fiyatlara rağmen hala Amerika’dan iPhone getirmenin mantıklı olduğunu görmekteyiz.

İlginizi Çekebilir: iPhone 11 Pro Max Özellikleri Ve Fiyatı

Bildiğiniz gibi Apple’ın Eylül 2019’da tanıtmış olduğu iPhone 11 Pro Max modeli, Amerika’da 999 dolar yani yaklaşık 6.000 TL’ye satışa sunuluyor. Eğer, iPhone 11 Pro Max‘i Amerika’dan getirip üzerine 1.838 TL kayıt bedeli ödediğiniz telefonun 7.838 TL’ye mal olduğunu görmekteyiz.

Türkiye’de ise bu modelin 10.999 TL‘den satıldığını göz önünde bulunduracak olursak yine 4000 TL gibi bir para cebimizde kalıyor. Ancak, bahsi geçen bu fiyatın sadece Amerika için geçerli olduğunu, Avrupa ülkelerinden iPhone satın alırsanız daha az kar edeceğinizi de belirtmekte yarar var.

1.838 TL’lik gibi yüksek bir ücretin yurtdışı telefonlara olan ilgiliyi eskine göre azaltacağını düşünmekteyiz. Aslında, yeni IMEI kayıt ücretine ülkemizde birçok orta segment bir telefon alınabiliyor. Amerika’dan telefon getirerek kar etme olayının sadece şimdilik iPhone modellerinde geçerli olduğunun da altını bir kez daha çizelim.

Peki, siz yeni kayıt ücreti hakkında ne düşünüyorsunuz. Konuyla ilgili düşüncelerinizi hemen aşağıda yer alan yorum kısmından bizlere aktarabilirsiniz. Yorumlarınızı bekliyoruz.

2000 TL Altı En İyi Akıllı Telefon Modelleri – 2019

Daha Fazlası Editör

Android Telefonları Oyun Bilgisayarına Çeviren Uygulama : GeForce Now

Nvidia’nın oyunlar için bulut akış hizmeti olan GeForce NOW Android telefonlar için...
Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir