3D Yazıcıyla Yüz Kalkanı Üretiyorlar

Yeni tip koronavirüsle (covid-19) mücadelede sağlık çalışanlarına destek vermek amacıyla “3 Boyut Destek” adıyla kolektif üretim hareketi başlatan 3D yazıcı sahibi firmalar, mühendisler, tasarımcılar ve yazılımcılar, sağlık çalışanları için koruyucu yüz kalkanı üretiyorlar hem de bunu ücret beklentisi olmadan yapıyorlar. Sosyal medyada bir araya gelen grup, kendi imkanları ile günde 5 bin maske üretimi gerçekleştirmeyi planlıyor.

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınıyla mücadele etmek için gecesini gündüzüne katarak çalışan sağlık çalışanlarına destek olmak için Türkiye tek yürek oldu.

3D yazıcıların gücünü kullanarak medikal parçaların, araç ve gereçlerin üretimini sağlamak için sosyal medya üzerinden bir araya gelen, aralarında 3 boyutlu yazıcı sahibi firmalar, mühendisler, tasarımcılar ve yazılımcıların da olduğu ağ, “3 Boyut Destek” adıyla kolektif üretim hareketini hayata geçirdi.

Yüz kalkanı sağlık çalışanlarının göz ve çevresine virüsün bulaşmasını ve dalgınlıkla ellerini yüzlerine götürmesini veya hastaların hapşırması/öksürmesi/ağız sıvıları sıçraması sonucu oluşabilecek virüs transferini engellemek için kullanılıyor. Maskelerin yerini tutmaz, beraberinde kullanılması gereken bir aparattır.

“Koruyucu yüz kalkanı ” adını verdiklerini medikal ekipmanın çizimi yapılıp prototipi üretiliyor. Ağa katılan kişilerle internet siteleri üzerinden paylaştıkları modeli indirerek 3D yazıcı sahiplerinin baskıya başlayabilecekleri gerekli bilgi ve açıklamaları da paylaşıyorlar.

3000 YAZICI DAHİL EDİLDİ

Kısa sürede Türkiye’nin 81 ilinden 1700’ü aşkın kişi ve kurum 3 boyutlu yazıcıyla ağa katılırken, üretilen maskeler her ildeki sağlık kuruluşu, hastane ve doktorlara ulaştırılıyor.
“3boyutludestek.com” internet sitesi üzerinden 3D yazıcı sahipleri ağa katılabilirken sağlık çalışanları, hastaneler ve sağlık kuruluşları da medikal parça taleplerini iletebiliyor. Lastik, PETG şeffaf koruyucu plaka ve filament desteği sağlamak isteyen sponsorlar da tedarik ağına destek olabiliyor.
Ürünlerin teslimatı ve diğer lojistik ihtiyaçlar için ise Türkiye Motosikletler Platformu kolektif üretim hareketine destek veriyor.

‘YAZICISI OLANLARI BİR ARAYA GETİRİYORUZ’

3 Boyutlu Destek ağının kurucularından Mekatronik Mühendisi İlker Vardarlı, 3D Destek oluşumunun kolektif üretim hareketinin yaklaşık 5 gün önce sosyal medyada yaptıkları bir paylaşımla başladığını anlattı.

3 boyutlu yazıcısı olan bireyleri bir araya getirmeyi amaçladıklarını ifade eden Vardarlı, “Bu amacımızı çok kısa sürede Türkiye’ye yayılarak başardık. İnsanlar 3 boyutlu yazıcılarında sağlık çalışanları için üretim yapmaya başladı. Tüm Türkiye bu üretim hareketi üzerinde birleşti. Oluşumumuzda 15 yaşında da arkadaşlarımız var. 60 yaşında emekli, evinde oturan, hobi amaçlı 3D yazıcı kullanan kişiler de profesyoneller de var. Tamamen kontrolümüz dışında gönüllülük esasıyla bu sürecin içerisinde dahil oldular” diye açıkladı.

İlginizi çekebilir: 3D Müze Gezileri Sizleri Bekliyor

Daha Fazlası Editör

MSI Yeni Oyuncu Dizüstü Bilgisayarı Alpha 15’i Duyurdu

MSI yeni oyuncu dizüstü bilgisayarı Alpha 15 modelini resmi olarak duyurdu. Peki,...
Devamını Oku

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir