Avrupa Uzay Ajansı’na Rekor Bütçe!

Avrupa Uzay Ajansı

Avrua Uzay Ajansı’nın önümüzdeki beş yıllık bütçesi belli oldu. Peki, Avrupa Uzay Ajansı  bu bütçeyle ne yapmayı planlıyor?

İlginizi Çekebilir: NASA Ay Yüzeyinde Su Arayacak

Avrupa Uzay Ajansı Tarihinden En Yüksek Bütçesine Kavuştu

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) tarihinin en yüksek bütçesine kavuşmaya hazırlanıyor. ESA üyesi 22 ülkenin katılımıyla Sevilla’da gerçekleştirilen toplantının ardından uzay ajansının yeni bütçesi belli oldu. Konuyla ilgili yapılan açıklamalara göre ESA’nın yeni bütçesi tamı tamına 14.4 milyar euro olacak.

Sevilla’daki toplantının hemen ardından basına bir takım açıklamalarda bulunan ESA’nın başkanı rekor bütçe oranını değerlendirdi. Bu kısımda çok mutlu olduğuna özellikle dikkat çeken ESA başkanı, 14.4 milyar euro’luk bir bütçe açıklanmasını beklemediklerini ve bunun kendilerine çok büyük bir sürpriz olduğunun altını çiziyor. İlk bakışta bu durumun basit bir konu gibi göründüğüne değinen ESA’nın başkanı bu durumum sanıldığı kadar kolay olmadığını da belirtiyor.

Aynı zamanda ESA’nın bütçesinde en çok payı olan ülkelerde açıklandı. Bu kısımda yapılan açıklamalara göre ESA’nın 5 yıllık bütçesinde en çok payı olan ülkelerin 3.3 milyar euro ile Almanya, 2.65 milyar euroayla Fransa ve 2.3 milyar euroyla İtalya olduğunu görmekteyiz.

Avrupa Uzay Ajansı bütçe açıklaması

ESA Bu Bütçeyi Hangi Alanlarda Kullanacak?

ESA, aynı zamanda bu bütçenin hangi alanlarda kullanılacağını da açıkladı. Buna göre ESA, önümüzdeki 5 yıl içerisinde bütçesini hemen aşağıda yer alan projeler üzerinde harcayacak.

  • Hera: ESA, açıklanan 14.4 euro’luk bütçenin ardından Hera misyonu için yeşil ışık yaktı. Hera misyonu, NASA’nın DART misyonuyla direkt olarak bağlantılı olması bekleniyor. 2027 yılında Didymos asteroitlerine yaklaşacak olan uzay aracı, bu kısımda hem DART misyonunun verilerini yakından inceleyecek, hem de Didymos astroitlerine yakından göz atacak.
  • Lunar Gateway:  Bildiğiniz üzere, ESA Ayı’n yörüngesinde yeni bir uzay istasyonu inşa edecek. Şimdili, ESA’nın en büyük önceliklerinden biri olarak gösterilen bu proje için ESA NASA, Roskosmos ve JAXA gibi uluslararası birçok uzay ajansıyla ortak çalışıyor. 2024 yılında tamamlanması beklenen Uzay İstasyonu sayesinde Avrupalı astronotlor böylece ilk kez Ay’a ayak basacak.
  • LISA: Tarihin ilk uzay tabanlı kütleçekim dedektörü olacak olan olan LISA’nın 2030’lu yılların başında yörüngeye girmesi bekleniyor.
  • Mars Sample Return: Bu görevde de NASA ile beraber iş birlikteliğine gidecek olan ESA, Mars yüzeyinden Dünya’ya örnekler getirecek. 2026 yılında fırlatılması beklenen uzay aracının 2027 yılında Mars’a ulaşması tahmin ediliyor.
  • 5G: 5G gelişiminde büyük rol oynayan  ESA, 5G ağlarıyla direkt olarak entegre çalışacak olan dünyanın ilk tamamıyla esnek uydu sistemini geliştirecek.

NASA Mars’taki Deprem Sesini Yayınladı

Daha Fazlası Editör

Kışkırtıcı Yayınlar Yapan 210 YouTube Kanalı Kapatıldı

Bildiğiniz üzere Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde suçluların Çin’e iade edilmesi...
Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir