Avrupa’daki Üniversitelerde Bulunan İki Süper Bilgisayar Hackerların Saldırısına Uğradı

Avrupa’daki Üniversitelerde Bulunan İki Süper Bilgisayar Hackerların Saldırısına Uğradı

Kripto para madenciliği için bilgisayarlara saldıran hackerlar, şimdi de süper bilgisayarları hedef almaya başladılar. Avrupa’daki iki büyük üniversitenin süper bilgisayarları, kripto para madenciliği saldırılarının hedefi oldu.

Kripto madencilik yapmak için bilgisayarlara yapılan saldırılar son birkaç yıl içinde oldukça zaten artmıştı. Ancak bu son günlerde meydana gelen kripto para saldırıları, hedefleri bakımından çok daha büyük dikkat çekti.

Önceleri kullanıcıların bilgisayarlarını hedef alan hackerlar şimdi ise bilimsel araştırmalarda kullanılan süper bilgisayarları hedef almaya başladılar. Gelen son haberlere göre Almanya’daki Ludwig-Maximilians Üniversitesi’nin beş bilgisayar kümesi ve İskoçya’nın Edinburgh Üniversitesi’nde bulunan Archer adlı süper bilgisayarına, kripto para Moreno madenciliği için kötü amaçlı yazılımların bulaştığı belirlendi.

Süper bilgisayarları hedefe alan saldırılaroın tek bir yerden yapılmış olabileciği düşünülüyor.

İki üniversitenin süper bilgisayarlarına birden başarılı saldırılar düzenlenmiş olması olağandışı bir gelişme olarak görülüyor. Ancak saldırılar için kullanılan yöntemlere bakıldığında, iki süper bilgisayara yapılan saldırının da birbiri ile ilişkili olduğu düşünülüyor.

Olayı inceleyen siber güvenlik şirketi, saldırıların; benzer dosya adlarına sahip olduğunu, aynı güvenlik açıklarından faydalandığını ve daha da önemlisi Kanada, Çin ve Polonya’daki üniversitelerin güvenliği ihlal edilmiş SSH girişleri kullanılarak gerçekleştirildiğini tespit etti.

Siber saldırılarda kullanılan dosyaların benzer isimlere sahip olması, aynı üniversitelerin girişlerinin kullanılması ve yöntemlerin birbirine benzer olması, uzmanların, bu saldırıların tek bir yerden yapıldığını düşünmesine neden oldu.

Neden bu süper bilgisayarlar saldırıların hedefi oldu?

İki üniversiteye ait süper süper bilgisayarlara yapılan saldırının tek noktadan yapılmış olabileceği düşüncesi, saldırının arkasındaki neden konusunda da soru işaretleri oluşturuyor. Saldırılarla ilgili olarak akla gelen ilk tahmin, sıradan bilgisayarlardan kat kat daha kuvvetli olan süper bilgisayarların kripto para madenciliği için kullanılmak istenmesi oldu.

Süper bilgisayarlara gerçekleştirilen saldırılar sonrasında yapılan incelemeler sonucunda, saldırının, kripto para madenciliği hedefli olduğunu gösteriyor. Ancak bazı uzmanlar, saldırıya daha şüpheci yaklaşarak, süper bilgisayarlarla yapılan araştırmaların çalınması için kripto para madenciliğinin bir perde olarak kullanılabileceğini de düşünüyorlar.

Önemli bilimsel çalışmalarda kullanılan süper bilgisayarlar, bugünlerde ağırlıklı olarak koronavirüs çalışmalarında da rol alıyorlar. Ssüper bilgisayarlara en fazla ihtiyaç duyduğumuz bugünlerde gerçekleştirilen bu saldırılar, bu nedenle koronavirüs çalışmalarının da sekteye uğramasına neden oluyor.

Daha Fazlası Editör

General Motors’un Elektrikli Aracı Hummer EV İçin Yeni Logo Tasarlandı

General Motors’un Elektrikli Aracı Hummer EV İçin Yeni Logo Tasarlandı General Motors‘un...
Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir