Cep Telefonu Taksit Sayısı Düştü! İşte Yeni Taksit Sayısı

cep telefonu taksit sayısı

Cep telefonu taksit sayısı üzerinde yeni bir düzenlemeye gidildi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu – BDDK tarafından yapılan düzenlemeyle beraber cep telefonu taksit sayısı sınırlandırıldı. 

Cep Telefonu Taksit Sayısı Düştü

Resmi Gazete üzerinden de yayınlanan yönetmelik kapsamın cep telefonu taksit sayısı 3500 TL‘den pahalı olan telefonlar için 3 ay ile sınırlandırıldı. Eğer fiyatı 3500 TL‘yi aşan bir telefon almak istiyorsanız bunu üç taksit ile ödemeniz gerekiyor.

BDDK tarafından yapılan düzenlemenin sadece banka tarafından verilen krediler ve GSM operatörleri için geçerli olduğunu da hatırlamakta yarar var. Fiyatı 3500 TL‘den düşük olan akıllı telefonlarda ise şimdilik taksit sayısı üzerinde herhangi bir sorun yok. Bahsi geçen bu telefonlar için 12 aya kadar taksit kullanabiliyorsunuz.

2000 TL Altı En İyi Akıllı Telefon Modelleri – 2019

Resmi Gazete tarafından yayınlanan cep telefonu taksi sayısı kararı ise şöyle;

Konut edinmeleri ve konut tadilatı kapsamında konutun 22/11/2001 tarihli ve 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 684 üncü maddesinde düzenlenen bütünleyici parçası niteliğini haiz olacak şekilde mal veya hizmet alımı amacıyla tüketicilere kullandırılan krediler, konutların finansal kiralama yoluyla tüketicilere kiralanması, diğer gayrimenkul alımı amaçlı krediler, eğitim ve öğrenim ücretinin finansmanı amacıyla kullandırılacak krediler ve kamu kurum ve kuruluşlarına olan borçların finansmanı amacıyla doğrudan ilgili kurum veya kuruluşun hesabına ödeme yapılmak şartıyla kullandırılan krediler ile bu kredilerin yeniden finansmanı amacıyla kullandırılan krediler hariç olmak üzere, tüketici kredilerinin vadesi altmış ayı, nihai fatura değeri yüz yirmi bin Türk Lirası ve altında olan taşıt alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi altmış ayı, nihai fatura değeri yüz yirmi bin Türk Lirasının üzerinde olan taşıt alımı amacıyla kullandırılan krediler ile taşıt teminatlı kredilerin vadesi kırk sekiz ayı, bilgisayar alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi on iki ayı, tablet alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi altı ayı, fiyatı üç bin beş yüz Türk Lirasına kadar olan cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi on iki ayı, fiyatı üç bin beş yüz Türk Lirasının üzerinde olan cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi üç ayı aşamaz. Bu kredilerin yeniden yapılandırılmasında aynı vadeler uygulanır.”

“(6) Kurul, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığının görüşünü alarak, bu maddede yer alan sınırlamaları değiştirmeye veya bu konuda ilave sınırlamalar getirmeye yetkilidir.”

Peki, siz yeni cep telefonu taksit sayısı hakkında ne düşünüyorsunuz? Konuyla ilgili düşüncelerinizi hemen aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Android 10 Güncellemesi Alacak Xiaomi Modelleri!

Daha Fazlası Editör

Android Telefonları Oyun Bilgisayarına Çeviren Uygulama : GeForce Now

Nvidia’nın oyunlar için bulut akış hizmeti olan GeForce NOW Android telefonlar için...
Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir