Corona Virüsü Akıllı Telefon Satışlarını Etkiledi

Çin’in Wuhan kentinde çıkan ve hızla yayılan Corona Virüsü salgınına karşı hem ülkeler hem de şirketler bazı önlemler almaya başladı. Çin’de faaliyet gösteren şirketlerin büyük bir kısmı, burada gerçekleşen faaliyetlerini askıya almaya karar verdi. Corona Virüsü salgını sonucunda akıllı telefon satışları ile ilgili de olumsuz bir tablo ortaya çıktı. Satışların yarıya ineceği öngörülüyor.

Corona Virüsü akıllı telefon satışları üzerinde de etkili olacak

Reuters’da yayınlanan habere göre, Çin’de akıllı telefon üretimi gerçekleştiren Apple ve diğer büyük şirketlerin fabrikalarını kapalı tutması ve lansmanlarını geciktirmesi, 2020 yılının ilk çeyreğindeki satışların yüzde 50 oranında gerilemesine neden olacağı yönünde.

Araştırma şirketi Canalys‘in analizine göre ise, corona virüsü akıllı telefon satışları üzerinde iki farklı şekilde etkili olacak. Bunlardan biri tabii ki üretim sorunları. Diğeri ise Çin’deki perakende mağazalarının kapalı olması.

Çin’de halka açık etkinliklere izin verilmediği müddetçe, akıllı telefon üreticilerinin planladığı ürün lansmanları iptal edilecek veya ertelenecek gibi görünüyor. Araştırmaya göre, tedarikçilerin Çin’de 5G sevkiyatlarını azaltabilecek yol haritalarını değiştirmeleri zaman alacak.

Apple, Eylül ayına kadar iPhone 12 lansmanı yapmayacak olsa da, Canalys’in araştırmasında, Huawei gibi satıcıların Çin’in 5G hizmetinden ayrılacabileceği bilgisine yer vermiş durumda. Apple’ın üretim fabrikası Foxconn da corona virüsünden etkilendi ancak sınırla sayıda üretim Hindistan ve Tayvan’da halen devam etmekte.

Daha Fazlası İlayda İbiş

Sony’den Giyilebilen İlk Klima

Sıcak yaz günlerinde insanların çok talep edeceği ürün Sony tarafından tanıtıldı. Sony’den...
Devamını Oku

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir