Sosyal Medyanın Gündemi: Corona Virüsü Nedir?

Corona Virüsü nedir

İlk olarak 1960’lı yıllarda görülmeye başlayan ve sık sık görülmese de tedavi edilmediğinde ağır akut solunum yolu yetersizliği sendromu gibi ciddi hastalıklara sebep olan Corona virüsü, Çin’de yaşanan olaylar sonrası sosyal medyanın gündemine bomba gibi düştü. Peki, bugüne kadar 17 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan Corona virüsü nedir? Siz değerli okurlarımız için Corona virüsü hakkında merak edilen sorulan cevaplarını bir araya getirdik.

Corona Virüsü Nedir? – Corna Virüsü Belirtileri Nelerdir? 

Corona virüsü, çoğu insanın hayatının bir anında karşılaştığı virüslerdir. Genellikle hafif ve orta şiddetle üst solunum yolu hastalıklarına neden olan Corona virüsünün en tehlikeli özelliği ise, ilk bakışta normal bir gripten ayırt edilemez olması.

Yazımızın hemen başında da belirtiğimiz gibi Korona virüsleri yeni ortaya çıkmadı. İlk olarak 1960’lı yıllarda tespit edilen virüs, bu zamana kadar Güney Kore, Çin, Katar ve Ürdün gibi gelişmiş ülkelerde görüldü. Aradan geçen onca yıldan sonra şimdi de Çin’de tekrar gün yüzüne çıkan bu virüsün diğer ülkelere yayılmaması için sağlık kuruluşları tabiri caizse alarma geçerken söz konusu virüsün alfa, beta, gama ve delta olmak üzere dört farklı sınıfa ayrıldığını görmekteyiz.

corona virüsü nedir

2019-nCoV yeni virüsün genetik yapısı ise uzmanlar tarafından kısa bir süre önce gözler önüne serildi. Tarihi 1960’lı yıllara dayanan Corona, ilk bakıldığında sıradan bir virüs olarak görülüyor, ateş ve grip benzeri belirtiler ile insanları etkiliyordu.

Fakat, son paylaşılan raporlara göre, RNA virüs grubuna dahil olana Korona virüsü, bir canlı türünden bir diğerine kolaylıkla bulaşabiliyor ve hızlı bir şekilde değişim gösterebiliyor. Bununla beraber, virüsün neden olduğu hastalık daha ağır seyrediyor, solunum güçlüğü ve zatürreye yol açabiliyor ve en kötüsü ise tüm bu hastalık evresi ölümle sonuçlanabiliyor. Peki son günlerde 26 kişinin ölümüne sebep olan Corona virüsü nasıl bulaşıyor?

Corona Virüsü Nasıl Bulaşır?

Son günlere sosyal medyada en çok konuşulan konularından biri olan Korona insandan insana hava ve temas yoluyla geçiyor . Özellikle toplu taşıma ve AVM gibi toplu alanlarda çok daha hızlı bir şekilde yayılan virüsün hava ile teması haline bir saat boyunca varlığını sürdürebiliyor. Bu da Corona virüsünü taşıyan bir kişinin kısa süre önce bulunduğunuz ortamda olması büyük bir risk anlamına geliyor.

Corona virüsü nedir

Bölgeden Korkunç Fotoğraflar Gelmeye Devam Ediyor

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan (2019-nCoV) nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 26’ya yükseldi. Çin medyası, hayatını kaybedenlerin neredeyse yarısının 80 yaşın üzerinde olduğunu duyurdu. Çin Bilim Bülteni gazetesinde yayınlanan bir makalede, virüsün yarasalarda bulunabileceği ve yarasa çorbasının Wuhan’da çok fazla tüketilmesi nedeniyle de virüsün insanlara geçmiş olabileceğini belirtti.

İngilizce Daily Star gazetesi, fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram’da yayınlanan bazı görselleri haberine taşıdı. Fotoğraflarda yere baygın halde yatan insanlar ve çevresinde kaygıyla bekleyen maskeli görevliler görülüyor.

corona virüsü nedir

Henüz paylaşılan görüntüler ile ilgili herhangi bir resmi açıklama yapılmadı. Ancak, kentten geldiği ilerisi sürülen fotoğrafların, virüsle enfekte olup yere yığıldığı ifade edilen insanlara müdahale eden özel kıyafetli sağlık ekiplerini yansıttığı iddia edildi.

Bunun yanı sıra Dünya Sağlık Örgütü ise corona virüsü vakalarının Çin dışında sınırlı sayıda olması nedeniyle uluslararası acil durum ilan edilmesine gerek olmadığına karar verdi.

Peki, siz Corona virüsü hakkında ne düşünüyorsunuz? Konuyla ilgili düşüncelerinizi hemen aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz. Yorumlarınızı bekliyoruz..

İlginizi Çekebilir: Dünyanın İlk Ebola Aşısı Onaylandı

Daha Fazlası Editör

Huawei P30 Pro İşlemcisi Kirin 990 Tanıtıldı! İşte Özellikleri

Huawei P30 Pro işlemcisi Kirin 990, IFA 2019 etkinliğinde tanıtıldı. Peki, Kirin...
Devamını Oku

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir