Elon Musk’ın şirketi SpaceX, Astronotların Eğitiminde Kullandığı Simülatörü Paylaştı

Elon Musk’ın şirketi SpaceX, Astronotların Eğitiminde Kullandığı Simülatörü Paylaştı

Elon Musk‘ın sahibi olduğu SpaceX, içerisinde bulunduğumuz ayın sonlarında Crew Dragon adını verdiği bir kapsül ile ilk insanlı uçuşunu gerçekleştirmeyi planlıyor. Bu arada SpaceX astronotlarının eğitimlerinde kullandığı simülatörü de herkese açık olarak yayınladı.

Odak noktası Uzay olan çalışmalar yürüten NASA, kurucusu Elon Musk olan Amerikan havacılık malzeme üretim ve uzay taşımacılığı şirketi SpaceX ile bir zamandır iş birliklerinde bulunuyor.

Bugün ortaya çıkan bir haber, simülatör oyun türünü ve aynı zamanda uzayı seven kişileri fazlasıyla heyecanlandıracak nitelikte.

Crew Dragon’ın simülatörü SpaceX tarafından yayınlandı.

Uluslararası Uzay İstasyonu‘na astronot taşımak için geliştirlen SpaceX’in Crew Dragon kapsülü çok yakın bir zamanda ilk insanlı uçuşunu Amerika Birleşik Devletleri’nden gerçekleştirecek. Uzaya eriştikten sonra Uluslararası Uzay İstasyonu’na bağlanması hedeflenen Crew Dragon’ın pilotları için iş hiç de kolay değil.

Bu görevde yer alması planlanan astronotlar Douglas Hurley ve Robert Behnken‘ın eğitimlerinde kullanılan simülatör SpaceX tarafından herkesin kullanımına açık olarak yayınladı. Gerek grafikleriyle gerekse içerdiği etkileşimlerle ve tepkimelerle tamamen gerçek bir deneyim sunan simülatör, NASA‘nın resmi Twitter hesabı tarafından paylaşılan bir gönderi ile duyuruldu.

SpaceX’in internet sitesi üzerinde çalıştırılabilen “uzay modülünü istasyona bağlama simülatörü” hiç de göründüğü kadar kolay değil. Simülatörün ana amacı, istasyonda belirtilen bağlantı noktasına tüm yeşil değerler “0.2 m/s”nin altında olacak şekilde yanaşabilmek.

Simülatördeki kontrollerin gerçek NASA astronotlarının manuel yönlendirme için kullandığı kontrollerle birebir aynı olduğu belirtiliyor. Bunun yanında uzayda hareket etmenin yavaş, hassas ve sabır gerektiren bir iş olduğu da simülatörün açılış ekranında vurgulanıyor.

SpaceX’in yeni astronot kıyafetleri yakında tanıtılacak

Bu ayın sonlarında Crew Dragon isimli kapsül ile ilk insanlı uçuşu yapacak olan astronotlar Douglas Hurley ve Robert Behnken’ın kıyafetlerinin kişiye özel ve el yapımı olduğu belirtildi. Kıyafetlerin potansiyel uzay aracı basınçsızlaştırmasına karşı işlevsellik, hafiflik ve maksimum koruma için optimize edildiği vurgulandı. Kıyafetin üzerindeki tek bağlantı noktası, astronot ile hava ve elektrik gibi yaşam destek ünitelerini birleştiriyor. Yine kişiye özel olarak tasarlanan kaskların dikkat çeken tarafı ise üç boyutlu yazıcı ile üretilmeleri.

Daha Fazlası Editör

PlayStation 5 Kontrol Cihazı DualSense Tanıtıldı

PlayStation 5 Kontrol Cihazı DualSense Sony Tarafından Tanıtıldı Sony, geçtiğimiz günlerde yaptığı...
Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir