Glovo Türkiye Pazarından Çekileceğini Açıkladı!

Glovo Türkiye

İspanya merkezli taşıma girişimi Glovo sürpriz bir şekilde Türkiye pazarından çekileceğini kamuoyuna duyurdu. Peki, Glovo Türkiye pazarından neden çekiliyor? İşte cevabı!

Glovo Türkiye Pazarından Çekiliyor!

Webrazzi tarafından yayınlanan habere göre, merkezi İspanya olan teslimat şirketi Glovo, aralarında Türkiye’nin de olduğu bazı ülkelerin pazarlarından çekilme kararı ile herkesi şaşırttı.

Bu kararın arkasındaki sebep ise, Glovo’nun pazar liderliği elde etmek istediği diğer pazarlara odaklanması ve enerjisini kısa dönemde karlılığa erişebileceği bölgelere kaydırma stratejisi olarak açıklandı.

Alınan karar doğrultusunda İspanya merkezli teslimat şirketi, Türkiye’nin haricinde Mısır, Uruguay ve Porto Riko gibi ülkelerde bir süredir devam ettirdiği operasyonlarını tamamen durduruyor.

Bildiğiniz gibi İspanyol şirketin karşısına YemekSepeti ve Getir gibi yerel markalar bulunuyor. Bu da İspanyol şirketin liderlik hedeflerini bir hayli zorluyor. Bu yüzden Türkiye pazarında liderlik hedeflerine ulaşamayan teslimat şirketi, geçtiğimiz yılın sonunda aldığı 150 milyon Euro’luk yatırımı farklı ülkelerin pazarında değerlendirmeyi hedefliyor.

Böylece tüm eforunu Güneybatı ve Doğu Avrupa ile Latin Amerika ve Sahra Altı Afrika bölgesine odaklanacak olan şirket, önümüzdeki yıllarda tüm eforunu bu bölgelere harcayacak.

2021 itibariyle global ölçekte karlılığa ulaşmaya hedeflediklerini açıklayan Glovo‘nun CEO’su Oscar Pierre, önümüzdeki birkaç hafta daha faaliyetlerini sürdürecek ve sonrasında aralarında Türkiye’nin de dahil olduğu Uruguay, Mısır ve Porto Riko pazarlarındaki faaliyetlerini sonlandıracak.

Getir’in CEO’sundan Glovo’nun Çalışanlarına Açıklama!

Glovo’nun çekilme kararı sektörde büyük yankı uyandırmışken Getir’in CEO’su Nazım Salur, İspanyol şirketin çalışanlarına önemli bir çağrıda bulundu. Nazım Salur açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

”Bizimle benzer kulvarda Türk tüketicisine hizmet veren ve pazarın büyümesine katkı sağlayan Glovo, Türkiye’den çekileceğini açıklamış. Hizmet verdikleri diğer pazarlarda kendilerine başarı diliyorum. Glovo çalışanlarına da Getir’in kapısının açık olduğunu belirtmek istiyorum”

Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Konuyla ilgili düşüncelerinizi hemen aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: 2019 Yılında Bilim Ödülü Almış Türkler!

Daha Fazlası Editör

Galaxy S20 Tanıtım Tarihi Resmi Olarak Açıklandı!

Uzunca bir süredir sızıntılara konu olan Galaxy S20 tanıtım tarihi resmi olarak...
Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir