Google Maps Artık Daha Kullanışlı

google maps

Google Maps geçen ay 15. yıldönümünü kutlarken bir haber de haritalar mobil uygulamasından geldi. Gelen uygulama güncellemesi ile yeni bir özellik daha kattı. Maps’de gezinme dışında “Live View” erişimiyle bir dizi yaklaşan özelliğin önizlemesini gerçekleştirdi. Google, ilk olarak I/O 2018’de arttırılmış gerçeklikle desteklenen yürüyüş yol tarifleri özelliğini tanıttı. Bu özellik geçen yıl Android ve iOS‘da yayınlanmıştı. Şu anda, yürüyüş yol tariflerini yanı sıra kamera tabanlı kullanıcı arayüzü “Live View” yani “Canlı Görünüm” erişimi de var. Google, Canlı Görünüm’ü uygulamada çok daha kullanılabilir hale getiriyor. Bir konum seçtikten veya aradıktan sonra, sizi haritada ortalamak için mevcut düğmenin hemen üzerinde yeni bir Canlı Görünüm ibaresi yer alacak.

Google Maps Canlı Görünüm güncellendi

9to5Google’ın raporuna göre şirket, Canlı Görünüm’de kullanıcılara AR navigasyonuna daha hızlı erişim sağlayacak yeni bir özelliğini test etmeye başladı. Şu anda, Google Haritalar‘da Canlı Görünüm’e erişmek için öncelikle uygulamada yürüyüş yol tariflerini başlatmanız gerekli ve sonrasında kamera tabanlı kullanıcı arayüzünü açmak için Canlı Görünüm düğmesine basmanız yeterli. Bu özelliği, bilmeyen kişiler tarafından gözden kaçabildiği için düzeltmeye karar veren Google, şimdi kendinizi haritanın üzerinde ortalamanıza yardımcı olacak mevcut düğmenin hemen üzerinde bulunan yeni bir Canlı Görünüm butonunu (FAB) test ediyor.

Google Maps

Canlı Görünüm FAB, arayüzde artık daha kolay bulunacak

Yeni Canlı Görünüm FAB, Google Haritalar’da bir konum ararken artık hemen görünüyor. Düğmeye dokunduğunuzda bir yerin mevcut konumunuzdan ne kadar uzakta ve ne tarafta olduğunu göstermek için de kamera arayüzü açılıyor. Ok ile hedefi bulduktan sonra AR-yönlendirmeli navigasyonu başlatabiliyorsunuz. Böylelikle gideceğiniz konuma çok daha kolay ulaşabileceğiniz bir hal alıyor.

Google Maps

Canlı Görüntü özelliğinin daha kolay erişilebilir olması kullanıcıların konumlarında nokta atışı yapabilmesi için iyi düşünülmüş bir özellik. Özellik belirtelim ki şimdilik yalnızca birkaç beta kullanıcı için kullanılabilir durumda. Dolayısıyla Google daha geniş bir kullanım için henüz bir bilgi yayınlamadı. Telefonunuzda yeni Canlı Görünüm FAB’ini kullanabilmek için bir süre beklemeniz gerekecek.

İlginizi çekebilir: El Yıkama Hatırlatma Uygulaması Çıktı

Daha Fazlası Editör

Telefon Çentiği Neden Popüler ve Neden Kaldırılıyor?

Bazılarının kabul ettiği bazı kullanıcıların ise nefret ettiği telefon çentiği son zamanlarda...
Devamını Oku

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir