Google Sunucuları Türkiye’ye Geliyor!

Son paylaşılan raporlara göre Google ve Türk Telekom‘un 16 Aralık Pazartesi günü aralarında anlaşma imzaladıkları ortaya çıktı. Habertürk’ten Necdet Çalışkan’ın haberine göre Türk Telekom’un Google sunucuları için harekete geçtiğini görmekteyiz.

İlginizi Çekebilir: Google Türkiye Pazarından Çekiliyor Mu?

Türk Telekom Google Sunucuları İçin Harekete Geçti!

Geçtiğimiz aylarda Facebook’un sunucularını Türkiye’ye taşımak için çalışmalara başlayan Türk Telekom, şimdi de Google sunucuları için harekete geçti. Bu kısımda Google ile özel bir anlaşmaya imza atan Türk Telekom, haberin başında da belirtiğimiz gibi Google’ın sunucularını Türkiye’ye getirecek.

Yakın zaman içerisinde faaliyete geçmesi beklenen proje için şimdilik herhangi bir somut adım atılmadığını ve şu anda teknik inceleme çalışmaları yürütüldüğünü de belirtelim. Proje hakkında el edilen bilgilere göre Google sunucuları 8 ayrı merkeze kurulacak. Türk Telekom tarafından trafik yönetiminin kontrol edildiği bu 8 ayrı merkezdeki kurulum çalışmaları ise 2020’nin ilk çeyreğinde başlayacak.

Google Sunucuları Türk Telekom

Bunun yanı sıra yapılan anlaşmaya göre Google’ın Türkiye’deki internet trafiğinin yüzde 50’si Türk Telekom tarafından inşa edilecek olan sunucular üzerinden yönetilecek. Aynı zamanda bahsi geçen bu yüzde 50’lik oran 2020 yılından sonrasında ise yüzde 80 sevilerine kadar çıkartılması bekleniyor.

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde Google tarafından gündeme bomba gibi düşen açıklamalar yapılmıştı. Yapılan açıklamalara göreyse Rekabet Kurumu’nun yaptırım kararına karşı çıkan Google,  Türkiye’nin Android lisansı askıya alınmıştı. Ancak, yaşanan tüm bu gelişmelere rağmen  Türk Telekom’un Google ile anlaşmaya vardığını görmekteyiz.

Şimdilik, projenin ne zaman sonlandırılacağı bilinmiyor. Fakat, sunucuların taşınmasıyla beraber Türkiye’deki internet kullanıcılarını daha hızlı ve kaliteli bir bağlantı deneyimi sunulacağını da belirtmekte yarar var.

Peki, siz Türk Telekom’un Google sunucuları üzerinde yapmış olduğu anlaşma hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi hemen aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Siri Yine Hayat Kurtardı!

Daha Fazlası Editör

Wikipedia Giriş Yöntemleri – Wikipedia’ya Nasıl Girilir?

Bildiğiniz üzere 2 yılı aşkın bir süredir ülkemizde Wikipedia yasağı devam ediyor....
Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir