Hubble’ın Annesi, Nasa’nın Bir Sonraki Uzay Teleskobunun İsmine İlham Olacak

Hubble’ın Annesi, Nasa’nın Bir Sonraki Uzay Teleskobunun İsmine İlham Olacak

NASA, henüz James Webb Uzay Teleskobu’nu uzaya göndermedi ancak bir sonraki büyük teleskop için de hazırlıklara başladı. Hubble’dan çok daha güçlü olacak olan teleskop, NASA ve ESA ortaklığında geliştiriliyor. Üstelik teleskopun ismi “Hubble’ın annesi” lakaplı Nancy Grace Roman’dan gelecek.

Hubble’dan daha büyük yeteneklere sahip ve dış yıldız sistemleri ve galaksilere bakmak için yeni gözümüz olacak teleskobun ismi NASA tarafından duyurdu. Yapılan açıklamaya göre yeni teleskobun ismi, NASA’nın ilk kadın yöneticilerinden biri olan ve Hubble Uzay Teleskopu için yaptığı çalışmalarla “Hubble’ın annesi” olarak adlandırılan Nancy Grace Roman olacak.

Hubble Uzay Teleskobu, çok uzun zamandan beri uzaydaki gözümüz oldu. Bize sunduğu çok sayıda eşsiz deneyim var. Hubble Uzay Teleskobu olmasaydı şu anda evren hakkında çok daha az şey biliyor olacaktık. Hubble Uzay Teleskobu, bir on yıl daha hizmet verecek diye tahmin ediliyor. Mutlaka miadını dolduracak olan bu efsane teleskobun yerini alması için NASA ve ESA’nın başka bir teleskop geliştirdiği biliniyor.

Hubble’ın halefi olarak geliştirilen “The Wide Field Infrared Survey Telescope”, sonunda çok daha anlamlı ve özel bir isme sahip olacak. Teleskop, Nancy Grace Roman Uzay Teleskobu şeklinde ya da sadece Roman Uzay Teleskobu olarak da isimlendirilebilir.

“Hubble’ın Annesi” Nancy Grace Roman kimdir?

NASA kariyerine 50’li yılların sonunda başlayan Nancy Grace Roman, Hubble Uzay Teleskobu projesinde yer aldı. Projede yer almasa Hubble Uzay Teleskobu’nun asla hayata geçmeyeceği düşünüldüğünden, kendisine “Hubble’ın Annesi” lakabı verildi. Bazı üniversitelerden fahri doktora unvanı alan ünlü astronom ve bilim insanı, 26 Aralık 2018’de hayatını kaybetti.

NASA, Nancy Grace Roman Uzay Teleskobu’na başlamadan önce hala ağırlıklı olarak James Webb Uzay Teleskopu üzerinde çalışıyor. Bir süre daha geliştirilmeye devam edecek James Webb Uzay Teleskopu’nun, 30 Mart 2021’de uzaya fırlatılması planlanıyor. James Webb Uzay Teleskobu da (JWST) Hubble’dan daha gelişmiş özelliklere sahip kızılötesi bir uzay teleskobu olacak. Yine de James Webb ile Hubble’ın tam olarak aynı işi yapması beklentiler arasında yer almıyor. Çünkü JWST, Hubble’ın gözlemleyebildiği tüm ışık dalga boylarına karşı duyarlı olmayacak. Bu teleskobun hedefi, Hubble’ın gözlemleyemediği, daha uzak cisimleri gözlemlemek olacak.

Nancy Grace Roman Uzay Teleskopu ise, tam anlamıyla Hubble’ın yerine gelen çok daha güçlü bir teleskop olacak gibi görünüyor. Hubble’dan 100 kat daha büyük bir görüş alanına sahip olacak Roman Uzay Teleskobu, daha geniş bir alanı daha kısa sürelerde gözlemleyebilecek. Teleskobun ne zaman fırlatılacağı ise şu an kesinlik kazanmamakla beraber ilk tahminler 2025’i işaret ediyor.

Daha Fazlası Editör

Salgına Rağmen Eğitimi Sürdürmenin Yolu: Teknoloji

Salgına Rağmen Eğitimi Sürdürmenin Yolu: Teknoloji 2019 yılının son günlerinde Çin’de ortaya...
Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir