Intel, Toplu Taşıma Kaynaklı Veri Sağlayıcısı Moovit’i Satın Aldı

Intel, Toplu Taşıma Kaynaklı Veri Sağlayıcısı Moovit’i Satın Aldı

Dünyanın en büyük chipset üreticilerinden biri olan Intel, toplu taşıma kaynaklı veri sağlayıcısı şirketi Moovit‘i satın aldı.

Şirket, bu hamlesiyle otonom sürüş alanında gücünü artırmayı hedefliyor.

Intel, toplu taşıma uygulamasıyla tanınan Moovit’i 900 milyon dolar ücretle satın aldığını açıkladı. Moovit’in popüler uygulaması, çok fazla kullanıcı tarafından düzenli olarak kullanılıyor ve toplu taşıma ağ bilgilerine ulaşmayı sağlıyor.

2012 yılında İsrail Merkezli kurulan Moovit, Google ve Apple’ın harita uygulamalarının yanında scooter ve bisiklet paylaşım hizmetleri Uber ve Lyft uygulamalarına, rota planlaması sağlamak için toplu taşıma datalarını kullanıyor.

Intel, Moovit uygulamasının dünya çapında 800 milyon kullanıcı tarafından tercih edildiğini ve 102 ülkedeki 3100 şehirde hizmet verdiğini söyledi.

Intel Moovit’i satın alarak otonom sistemlerde ilerlemeyi hedefliyor

2017 yılında şirket, otonom araçlar için sürücü destek sistemlerinde uzmanlaşmış İsrail merkezli bir başka şirket olan Mobileye‘ı da satın almıştı. Intel, Moovit’i satın alarak, 2030 yılına kadar tahmini 160 milyar dolar gibi büyük bir pazar hacmi olacağı tahmin edilen robotaksi hizmetleri de dahil olmak üzere tam bir mobil hizmet sağlayıcısı olma planını gerçekleştirmeye daha da yaklaştığını açıkladı.

Intel, Moovit ile birlikte Mobileye’ın gelişmiş sürücü destek sistemini kullanarak robotaksi filosu kurma planlarında yeni bir sayfa açmış durumda.

Intel en tepedeki ismi olan Bob Swan, “Mobileye’ın ADAS teknolojisi yollardaki milyonlarca otomobilin güvenliğini artırıyor. Moovit de ulaşımda devrim yapma yolunda hız kazandı. Yoğunluğu azaltan, tam bir mobilite sağlayıcısı olarak hayat kurtarıyor.” şeklinde beyanda bulundu.

Intel, 2018 yılında Moovit’e 50 milyon dolarlık bir yatırım yapmıştı. Moovit, 2012 yılında kuruldu ve yaklaşık 200 çalışanı ile Tel Aviv, İsrail’de faaliyet gösteriyor.

Daha Fazlası Editör

Samsung Galaxy Buds, Kuru Fasulyeyi Andıran Yeni Tasarımıyla Herkesi Şaşırttı

TWS olarak adlandırılan tam kablosuz kulaklık pazarında istediğini bir türlü bulamayan Samsung,...
Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir