İran İnternet Erişimini Kapattı!

İran İnternet

İran hükümeti, bir süredir devam eden protestolar nedeniyle, ülke genelinde sabit ve mobil internet hatlarında kısıtlamaya gitme kararı aldı. Alınan karar sonrasında İran internet erişimini neredeyse tüm ülke genelinde sınırladı.

İran İnternet Erişimini Kapattı!

Akaryakıt fiyatları nedeniyle internet üzerinde oluşturulan grupların, protesto amacıyla bir araya gelmesiyle beraber İran’daki protestoların şiddeti her geçen gün artmaya devam ediyor. Yaşanan bu olay sonrasında İran hükümeti ise sabit ve mobil hatlar üzerinde önemli bir kısıtlamaya gitti.  Kısıtlama sonrasında Netblocks tarafından alınan internet verisi okumalarına göre, ülkede internet erişimi neredeyse yüzde 7 seviyesine düştü.

İran internet erişimi

Geçtiğimiz günlerde başlayan protestolar ise akaryakıt fiyatlarının yüzde 300 artmasıyla beraber çıktı. İlk başta, sosyal medya üzerinden zamları eleştiren grupların sokağa çıkmasıyla beraber alevlen gösteriler tüm şiddetiyle devam ediyor.

Ülke genelinde protesto gruplarının oluşması sonrasında ise, tehditler ve karmaşa riskine karşı hükümet tarafından internet erişimine sınırlama getirildi. Bu doğrultuda internet üzerinden yalan haberlerin ve kışkırtıcı söylemlerin yayılmasının önüne geçmek isteyen İran hükümeti ise internet erişimine büyük ölçüde kısıtlama getirdi.

Tahran‘da devam eden protestolara sonucu esnaf bugün dükkanlarını açmazken, başkentte gösteri ihtimallerine karşı, İran’ın yoğun güvenlik önlemleri aldığını da görmekteyiz. Bunun yanı sıra bölgeden gelen bilgilere göre, internet erişiminin sadece dış dünya ile bağlantılı bazı kurumlar için açık olduğu da belirtmekte yarar var.

Peki, siz İran’ın almış olduğu bu karar ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Konuyla ilgi düşüncelerinizi hemen aşağıda yer alan yorum kısmından bizlere aktarabilirsiniz. 

İlginizi Çekebilir: Binlerce Disney Plus Hesabı Çalındı

Daha Fazlası Editör

Yeni WordPress Güncellemesi Yayınlandı

Son zamanlarda güvenlik açığı haberleri ile gündeme gelen WordPress için bugün önemli...
Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir