Mars 2020 Gezgini Mars’ın Antik Tarihini Araştıracak!

Mars 2020 gezgini

Önümüzdeki yıl Kızıl Gezegen’e gidecek olan NASA, Mars 2020 gezgini ile Mars’tan toplayacağı taş ve toprak örneklerini tüplerin içerisine yerleştirip Dünya’ya getirecek. Aynı zamanda NASA bu projeyle beraber Kızıl Gezegen’deki eski yaşamın izlerini de araştıracak.

İlginizi Çekebilir: Avrupa Uzay Ajansı’na Rekor Bütçe!

Mars 2020 Gezgini Mars’ın Antik Tarihini Araştıracak!

NASA’nın Mars 2020 robotik gezgini, Mars’ta geçmiş yaşamın kanıtlarını araştırmak ve uzay ajansının insanları uzaya gönderme misyonunun temelini oluşturmak iin gelecek yıl yapılacak bir yolcuğun öncesinde tamamlanmaya yaklaşıyor.

Son yayınlanan raporlara göre Mars 2020 gezgini, Pasadena’daki Jet Tahrik Laboratuvarı’nda steril bir odada inşa edildi ve geride bıraktığımız hafta sürüş ekipmanlarıyla ilk kez gerçekleştirilen testi de başarıyla tamamladı. Bahsi geçen uzay aracının 2020 Temmuz ayında Florida’nın Cape Canaveral kentinden ayrılması bekleniyor ve yedi ay sonra Şubat ayında Kızıl Gezegen’e inmesi planlanıyor. Ayrıca söz konusu aracında şimdiye kadarki beşinci ABD gezgini olduğunu da özellikle belirtelim.

Konuyla ilgili bir takım açıklamalarda bulunana Mars 2020 misyonu yardımcısı Matt Wallace yapmış olduğu açıklamada ”Gezgin, yaşam belirtilerini aramak için tasarlandı. Bu yüzden Mars’ın yüzeyindeki jeolojik ve kimyasal bağlamı anlamamıza olanak sağlayacak bir dizi araç taşıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Paylaşılan bilgilere göre robotik gezginlerde 23 kamera, Mars rüzgarlarını dinleyecek iki ”kulak” ve kimyasal analiz için kullanılan lazerlere de yer verilecek.

Mars Gezgini’nin Ana Görevi Antik Yaşamı Araştırmak

Matt Wallace açıklamasında aradıklarının eski bir mikrobiyal yaşam olduğuna dikkat çekti. Daha sonrasında ise açıklamalarına devam eden Wallace, milyarlarca yıl önce Mars’ta, gezegenin daha çok Dünya’ya benzediğini de düşündüklerinin altını özellikle çizdi. NASA tarafından bir süredir yürütülen bu proje kapsamında araştırmacılar, antik zamanlarda Kızıl Gezegenin var olan ılık yüzey suyu, daha kalşın bir atmosferi ve çevresinde manyetik bir gücü konularında daha fazla veri elde etmeyi amaçlıyor.

Google Sunucuları Türkiye’ye Geliyor!

Daha Fazlası Editör

Avrupa Uzay Ajansı’na Rekor Bütçe!

Avrua Uzay Ajansı’nın önümüzdeki beş yıllık bütçesi belli oldu. Peki, Avrupa Uzay...
Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir