Milli Eğitim Bakanlığı, Meslek Lisesinde Solunum Cihazı Üretildiğini Duyurdu

Milli Eğitim Bakanlığı, Meslek Lisesinde Solunum Cihazı Üretildiğini Duyurdu

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada koronavirüs önlemleri çerçevesinde meslek liselerinde yürütülen çalışmalar sonucunda, Hatay’da bulunan Şehit Serkan Talan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Biyomedikal Cihaz Teknolojileri Ar-Ge atölyelerinde, okullarda üretilen ilk solunum cihazının tamamlandığı belirtildi.

Koronavirüs salgınının ülkemiz sınırları içerisinde görülmeye başlamasının ardından, salgına karşı kullanılacak araçların üretilmesi ve geliştirilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı, Meslek liselerini görevlendirilmişti. Meslek liselerinde bugüne kadar tek kullanımlık önlük, maske, tulum ve yüz koruyucu siperlik üretimi yapılmıştı.

Milli Eğitim Bakanlığı, maske, tulum gibi koruyucu ekipmanların yanı sıra bazı meslek liselerine solunum cihazlarının geliştirilmesi için Ar-Ge altyapısı sunmuştu. Yapılan çalışmaların ardından Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan bir duyuru ile Hatay’daki bir meslek lisesinde solunum cihazı üretildiği açıklandı.

Tescil alınmasının sonrasında solunum cihazının seri üretimine geçilecek

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sunulan altyapı imkanları ile solunum cihazı için Ar-Ge çalışmalarına başlayan meslek liselerinden biri olan Hatay Şehit Serkan Talan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Biyomedikal Cihaz Teknolojileri Ar-Ge atölyesinde bir solunum cihazı üretimi tamamlandı.

Konuyla ilgili, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer açıklama yaptı. Açıklamasında, ilk solunum cihazının Sağlık Bakanlığı Tıbbi Cihaz Yönetmeliği’ne uygun olarak imal edildiğini belirten Özer, tescilinin alınmasının ardından seri üretime başlanacağını duyurdu.

Covid-19 salgınına karşı meslek liseleri seferber oldu

Koronavirüse karşı mücadelede seferber olan meslek liseleri, salgına karşı kullanılacak ekipmanların geliştirilmesi ve üretilmesi için önemli bir mesai yürütüyorlar. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, maske, tek kullanımlık önlük ve tulumun yanında yüz koruyucu siperlik üretiminin de meslek liseleri tarafından yoğun bir şekilde yürütüldüğünü açıkladı.

Bakan Yardımcısı Özer, seri üretimi devam eden ekipmanların yanında seçilen illerdeki meslek liselerinde medikal cihazların üretimi için de Ar-Ge altyapısı desteğinin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sunulmaya devam edeceğini vurguladı.

Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, Hatay’da solunum cihazı üretiminin başarı ile tamamlanmasından mutluluk duyduklarını açıkladı. Özer, İstanbul’daki bir meslek lisesinde üretilen solunum cihazı için de sevindirici haberin birkaç gün içinde gelebileceğinin müjdesini verdi.

Daha Fazlası Editör

PlayStation 5 Kontrol Cihazı DualSense Tanıtıldı

PlayStation 5 Kontrol Cihazı DualSense Sony Tarafından Tanıtıldı Sony, geçtiğimiz günlerde yaptığı...
Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir