Nesli Tükenmekte Olan Mavi Balina Sayısı Artmaya Başladı

En büyük canlı türü olduğu belirtilen Mavi Balina, soyunun yok olması tehlikesine rağmen rağmen nüfusunu artırmayı başardı. Bilim insanları, geçen yıl  55 Mavi Balina olduğunu tespit etti.

Soyu tükenmekte olan ve dünyanın en büyük canlısı olan mavi balinalarla ilgili sevindirici bir haber geldi. British Antarctic Survey’in (BAS) belirttiği verilerine göre, geçen yıl  toplamda 55 mavi balinanın varlığı tespit edildi. Araştırmacılar, çalışmalarını Atlantik Okyanusu’nun güneyindeki Güney Georgia Adası lokasyonunda gerçekleştirdi.
Eskiden çok sayıda mavi balina bulunan Güney Georgia Adası bölgesinde  denetimsiz avcılık nedeniyle bu türün soyu tükenme noktasına geldi. Şu an ise, mavi balinalar haricinde, kambur sırtlı balinaların ve güney gerçek balinalarının da neredeyse eski sayısına ulaştığı yeni bilgiler arasında.  Dr. Jen Jackson, bu artışın sebebini balina avcılığının engellenmesi olarak belirtiyor. Jackson, bu artışın uzun vadede devam etmesi için  koruma ve gözlemleme çalışmalarının  devam etmesi gerektiğini söylüyor.

mavi_balina

BAS projesi kapsamında, son üç kıştır mavi, kambur ve güney gerçek balinaları takip ediliyor ve onların ayırt edici nitelikte olan şarkıları kayıt altına alınıyor. 2017-2018 sezonunda ilk BAS keşfinde sadece 1 mavi balina tespit edilirken üçüncü ve son keşifte 55 mavi balina kayıt altına alındı. Washington Üniversitesi’nden balina uzmanı Dr. Trevor Branch, son 40-50 yılı incelediğinde, sadece 2 mavi balina kaydı bulunduğuna dikkat çekiyor.

Kambur sırtlı balinaların Güney Georgia’da görülmesi ise artık sıradanlaşan bir durum oldu. BAS keşif araştırmasının son 21 gününde toplam 790 kambur sırtlı balina tespit edildi. Verilere dayanan tahminlere göre bölgedeki sularda 20 binin üzerinde kambur sırtlı balina bulunmakta. Güney Georgia, şu anda kambur sırtlı balinalar için en önemli beslenme noktalarından birisi. Uzmanlar, kambur sırtlı balina sayısının, yüz yıl önce ilk balina avcılığının başladığı dönemdeki sayıya ulaştığına dikkat çekiyorlar.

Güney gerçek balinasının da 2018 yılında düzenli biçimde görülürken bu sene seyrek görüldüğü kaydediliyor. Bunun, bu balina türünün beslenmek için başka bölgelere gitmiş olmasından kaynaklanabileceği düşünülmekte, ancak beslenme davranışının tespit edilebilmesi için daha ileri düzeyde analizlerin yapılması gerekmekte.

Güney gerçek balinaları, yüzme hızlarının yavaşlığı ve meraklı yapıları olması nedeniyle avlanma tehlikesine  en açık balinalar olarak görülmekte. BAS araştırmacıları, 2019 – 2020 kış sezonunda iki güney gerçek balinasına etiket koymayı başardı. Böylelikle bu balinaların hareketi çevrimiçi olarak takip edilebilir hale geldi. Güney Georgia’daki balina avcılığının son 60 yılda 176 bin balinanın hayatına mal olduğu belirtilen bilgiler arasında.

Daha Fazlası İlayda İbiş

Raspberry Pi Nedir?

Raspberry Pi Nedir? Raspberry Pi; özellikle küçük yaştaki çocukların kullanması ve kodlamayı...
Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir