Öldükten Sonra Sosyal Medya Hesaplarımıza Ne Olacak?

Öldükten sonra sosyal medya hesaplarımıza ne olacak?

Sosyal medya hesaplarının kullanımı her geçen gün artmaya devam ediyor. Özellikle teknolojinin gelişmesiyle ve akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla beraber günümüzde hemen hemen herkesin bir Instagram, Facebook, Gmail veya Twitter gibi hesapları bulunuyor. Peki, öldükten sonra sosyal medya hesaplarımıza ne olacak hiç bunu düşündünüz mü?

İlginizi Çekebilir: WhatsApp Alternatifi Uygulamalar

Öldükten Sonra Sosyal Medya Hesaplarımıza Ne Olacak?

Bildiğiniz gibi sosyal medya platformlarının belirli başlı ölüm sonrası kuralları bulunuyor. Özellikle milyonlarca kişi tarafından kullanılan Facebook, vefat eden kişinin hesabını belirli belgeler karşılığında kapatırken Twitter da aynı şekilde ölen kişinin hesabını sildirmekte kullanıcıları bir hayli uğraştırıyor. Peki sosyal medyada mecralarında yer alan diğer hesaplarımıza ne olacak? İşte sosyal medyanın ölüm sonrası katı kuralları.

Facebook

Facebook

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından biri olan Facebook, ölüm sonrası hesap kapatmada oldukça katı kurallara ev sahipliği yapıyor. Bu kısımda ölen kişinin hesabını anı hesabına dönüştüren Facebook, hesabı kalıcı olarak kapatmak için de ölüm belgesi istiyor. Tabi, tüm bu işlemleri yapmanız için yakınınızda ölenin yetkilendirmiş bir yakınının  bulunması gerekiyor.

Twitter

Twitter

Tıpkı Facebook’ta olduğu gibi ölen kişinin hesabını silmek Twitter’da da mümkün. Ancak, bu kısımda hesabı kapatacak olan kişinin şifrenizi bilmesi de gerekiyor. Aksi takdirde hesabı kapatmanız bir hayli zorlaşıyor.

Google hesapları

Google Hesapları

Google diğer sosyal medya platformlarına kıyasla Google’ın bu konuda kullanıcıları pek zorlamadığını da belirtelim. Bu kısımda uzun zaman kullanım olmadığında hesabınızı mail gönderen Google, bu durumu anlatıyor.

Microsoft

Microsoft’unda ölen kişinin hesabını kapatma işleminde bir hayli katı olduğunu görmekteyiz. Bu konuda Microsoft bazı bilgileri kullanıcılara veriyor.

Apple - sosyal medya

Apple

Bahsettiğimiz bu kurumlar arasında en zorlu olanların başında şüphesiz ki Apple geliyor. Öldükten sonra bile gizliliğe oldukça önem veren teknoloji devi, hiçbir şekilde şifreyi paylaşmıyor ve kullanıcı vefat ettiğinde hesap da gidiyor.

Steam - sosyal medya

Steam

Siz değerli okurlarımız için hazırlamış olduğumuz listenin son sırasında ise Steam yer alıyor. Milyonlarca oyunsever tarafından kullanılan Steam da ölen kişinin hesabını sonsuza kadar koruyor. Tıpkı Apple’da olduğu gibi hiçbir kimse ile şifre ve veri paylaşılmıyor. Ayrıca Steam’e göre yazılım lisanslanıyor ve satılmıyor. Bu yüzden kullanıcılar yazılımlar hakkında herhangi bir sahiplik iddia edemiyorlar.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerik ile beraber ‘‘Öldükten Sonra Sosyal Medya Hesaplarımıza Ne Olacak?” sorusunun cevabını verdik. Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz. Konuyla ilgili düşüncelerinizi hemen aşağıda yer alan yorum kısmından bizlere aktarabilirsiniz. Yorumlarınızı bekliyoruz.

TikTok Amerika’da Yasaklanıyor! İşte Detaylar

Daha Fazlası Editör

Google Hizmetlerine Parmak İziyle Giriş Desteği Geliyor!

Yapılan resmi açıklamaya göre Google, kendi hizmetlerine şifre yerine parmak izi ile...
Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir