Salgına Rağmen Eğitimi Sürdürmenin Yolu: Teknoloji

Salgına Rağmen Eğitimi Sürdürmenin Yolu: Teknoloji

2019 yılının son günlerinde Çin’de ortaya çıkan Corona virüs (COVID-19) salgını çok kısa sürede tüm dünyaya yayıldı. Ülkemize gelişi diğer ülkelere göre daha geç olan virüsten etkilenenlerin sayısı ülkemizde de her geçen gün artıyor. Tedavisi henüz bulunamayan virüs, küresel çapta her türlü sosyo-ekonomik durumdan veya statüden bağımsız olarak tüm kesimleri etkiliyor.

Çin salgınla ilk karşılaştığında, salgının yayılma hızını azaltmak için çok katı önlemler uyguladı. İşleri, Çin gibi sıkı tutmayan ülkeler daha sonraki süreçte, salgının sıfır noktası olan Çin’den daha fazla kayıp verdiler. Virüsün ülkemizde görülmeye başlamasından itbaren ülke çapında, işleri sağlam tutmak adına, salgının yayılma hızını azaltmak için yaşlılara ve uygulanan sokağa çıkma yasağı, eğitimlerin durdurulması gibi bir çok olağan üstü karar alındı.

Salgının bizi mecbur bıraktığı önlemlerden, eğitimi ilgilendiren ilk tedbir adımı, T.C. Milli Eğitim Bakanlığının yaptığı duyurularla birlikte eğitimin tüm kademelerinde, özel veya devlet okulu farketmeksizin örgün eğitime 3 hafta ara verilmesi oldu. Daha sonra bu süreç uzatıldı. Burada “örgün” kelimesini özellikle vurgulamak gerekir. Çünkü bu tedbirlerin amacı “virüsün yayılmasına sıfır tolerans” olarak belirlendi. Bu karar ilk etapta eğitimi aksatacak gibi görünse de çözüm çok uzağımızda değil.

Öğrenmenin, Bilginin Var Olduğu Her Yer Okuldur

Yıllar öncesinde Hababam Sınıfı bizlere öğretmişti aslında. “Okul sadece dört yanı duvarla çevrili, tepesinde dam olan yer değildir. Okul her yerdir. Öğrenmenin, bilginin var olduğu her yer okuldur.” Bu repliği filmi izleyen herkes hatırlıyordur. Bugünkü şartlarda bunun sadece bir film repliğinden ibaret olmadığı görülüyor.

Gelişen teknolojiyle beraber, eğitmen ile öğrencilerin biraya gelmeden iletişim kurmalarını, dolayısıyla öğrenmenin devam etmesini sağlayan onlarca program mevcut. Bu konuyla ilgili olarak “COVID-19 Salgınından Dolayı Skype Kullanımı Gittikçe Artıyor” adlı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın ülke çapında başlattığı uzaktan eğitim dersleri de teknolojinin nimetlerinden faydalanmanın bir diğer şekli. Özel ya da devlet okulu farketmeksizin tüm öğrencilerin takip edebildiği, öğretmen öğrenci iletişimini, dolayısıyla öğrenimi devam ettiren bir platform olan EBA Kanallarının faydalılığı tartışılmaz.

Bununla beraber konu, “Bilişim Eğitimi” olduğunda, EBA Kanlları okullarda gösterilen müfredatın dışına çıkmadığı için tam çözüm olamıyor. İşte bu noktada Bilişim Akademileri devreye giriyor. Yine Milli Eğitim Bakanlığı’nın kararı doğrultusunda örgün eğitimlerini durdurmak zorunda kalan bu kurumlar, zaten teknolojik açıdan yetkin ekiplere sahip olduğundan, kendileri gerekli altyapıyı kurarak “Uzaktan Canlı Eğitim” sürecini başlatıyorlar.

Uzaktan Canlı Eğitimler

Smartpro Bilgisayar Akademisi, teknolojinin imkanlarını sonuna kadar kullanarak “Uzaktan Canlı Yazılım Uzmanlığı Eğitimi” ve “Uzaktan Canlı Dijital Pazarlama Uzmanlığı Eğitimi” derslerine başladı. Ders çeşitliliği ilerleyen günlerde daha da artacaktır.

COVID-19 pandemisi hayatımızı salgından önce ve salgından sonra diye iki bölüme ayırmış gibi görünüyor. Bundan sonra bir çok konuda, eski düzenler bozulup yenileri kurulacak şeklinde öngören insanların sayısı oldukça fazla. Entellektüel çevrelerde, yeni düzenin teknoloji ve bilimden yana olacağı, bu konuda gerekli adımları atamayan toplum ve kişilerin de yeni düzende tutunamayacağı görüşü hakim.

Salgından kaynaklı eve kapandığımız bu günlerde, teknoloji ve bilişim alanında bir kariyere başlamak, var olan statünüzü olumlu yönde pekiştirmek için gerekli adımları atmak akıllıca bir karar gibi görünüyor.

Daha Fazlası Editör

Samsung Galaxy Buds, Kuru Fasulyeyi Andıran Yeni Tasarımıyla Herkesi Şaşırttı

TWS olarak adlandırılan tam kablosuz kulaklık pazarında istediğini bir türlü bulamayan Samsung,...
Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir