Sony, Microsoft ve Nintendo, Trump’ı Protesto Etti

Oyun sektörünün ünlü devleri Sony, Microsoft ve Nintendo, Donald Trump’ın Çin’e uyguladığı ticari ambargoyu protesto etmek için güçlerini birleştirdi.

Dünyanın en büyük oyun konsolu üreticileri olan Microsoft, Nintendo ve Sony; ABD’nin Çin’e uyguladığı gümrük vergilerinin sonucunda, oyun sektörünü yüksek ölçüde etkilediği için ABD Başkanı Trump’ı protesto ediyor.

Bu büyük üç şirketin yetkilileri bir araya geldi ve Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Temsilcisi’ne toplu bir şikayet dosyası hazırladı. Şikayet dosyasında, video oyun konsollarına uygulanan gümrük vergileri sonucunda video oyun ekonomisine gelebilecek ciddi zararlardan söz edildi.

Şirketlerin hazırladığı dosyada şu ifadeler yer aldı:

“Yönetimin, ABD fikir haklarını koruması ve ABD’nin yüksek teknolojideki liderliğini sürdürmesi konusundaki çabalarını takdir etsek de mevcut gümrük vergileri sonucunda ABD’li tüketicilere ve işletmelere verilen ciddi zarar, yönetimin bu alandaki gelişme amacının ilerlemesine engel olmaktadır.

Şirketler, Trump yönetiminin video oyun konsollarına ilişkin düzenlenen gümrük vergilerinin kaldırmasını talep etti.Dosyaya göre ABD’nin video oyun endüstrisi, 2017 yılında toplamda 36 milyar dolarlık bir gelir elde etti.2018 yılında ise %20’lik bir gelişme göstererek 43,4 milyar dolarlık bir gelir elde etti.

Oyun konsolu şirketleri, katı gümrük vergilerinin devamı halinde ülke içerisinde 220.000 kişiye istihdam sağlayan bu sektördeki iş olanaklarının da riske gireceğini de ekledi.

Daha Fazlası İlayda İbiş

Instagram, ‘Keşfet’ Bölümünü Yeniliyor

Çevrimiçi video ve fotoğraf paylaşım platformu Instagram‘a yeni özellikler geliyor. Gelen yeni...
Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir