Suya Düşen Telefon Nasıl Kurtarılır?

Bir telefon veya tabletin başına gelebilecek en korkunç olaylardan biri suya düşmesi veya su dökülmesidir. Su geçirmez özelliği olan telefon ve tabletler de bile bu sorun yaşanabilir. Belirli bir derinlik ve basınç altında kaldığında onlar da su geçirebilirler. Biz de sizler için telefonunuz veya tabletiniz sizi korkutacak kadar suya maruz kaldıysa neler yapabileceğinizi yazdık.

Telefonunuz ve tabletiniz suya maruz kaldığında ilk yapacağınız iş onu kapamak olacak. Yeni nesil telefonların pilleri sökülmüyor ancak sökülebilir bir pile sahipseniz pili çıkarın. Bu hareketleri hızlı yapmaya çalışın yoksa cihazınız da kalıcı hasar kalabilir.

Sonrasında SIM kartı ve varsa microSD kartını çıkarıp, kuru bir yüzeyde kâğıt havlunun üzerine bırakarak kurutun. Kartları çıkardıktan sonra, kartların yuvalarını mendille kurulayın. Ekranın kenarında bulunan suların kuruduğundan emin olun. Bununla birlikte tablet veya telefonun bütün yuvalarını kuru olduğundan emin olunuz.

Telefonun içini açmak herkesin yapabileceği bir iş değil. Bunun yanında tehlikeye düşen garantinizi iptal edeceğinizden, mümkün olduğu kadar dışarıdan görünen suları kurutun. Öte yandan telefonu açmak suyun daha da derinlere ulaşmasına olanak sağlar.

Telefonun veya tabletin içerisinde bulunan suyu nasıl kurutacaksınız? Bunu yapabilmeniz için 3 farklı yol vardır:

Pirinç

İçerisine su sızan telefonunuz veya tabletiniz için şüphesiz en etkili çözüm pirinçle dolu bir kaptır. Pirinci cihazın sığabileceği kadar bir kap içerisine doldurun ve cihazın pirincin içinde her yönden yaklaşık 2cm içeride olmasına dikkat edin. Cihazınızı yaklaşık bir gün boyunca pirincin içerisinde bırakın. Cihazınızı pirinç içerisinden çıkardığınız da nemin ve suyun büyük bir bölümünün gittiğini göreceksiniz.

Silika Jeli

Elektronik cihazlardan çıkan bu jel paketlerini biriktirdiyseniz, cihazınızı bunlarla dolu bir kutuya koyun. Bu ufak torbaları biriktirmenin faydasını sabah kalkıp, cihazınızı açtığınız da göreceksiniz.

Saf Alkol

Son çare olarak saf alkol kullanabilirsiniz. Bazı kullanıcılar bu sayede cihazlarını kurtardıklarını söylüyorlar. Alkol suyu yerinden çıkartıp, suyu buharlaştırdığından dolayı cihazınız nemden kurtulmuş olacaktır.

Bu yöntemler sırasında cihazınızın sorunsuz bir biçimde çalışması, biraz şanslı olduğunuzu gösteriyor. Çünkü nemin vereceği hasar, daha sonra da kendini gösterebilir. Şanslıysanız, cihazınızı eskisi gibi kullanmaya devam edebilirsiniz.

Daha Fazlası Editör

Instagram Çöktü Mü? İşte Merak Edilen Sorunun Cevabı!

Son zamanlarda sık sık uzun kesintiler ile sık sık gündeme gelen Instagram,...
Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir