Tasarım Aracı Adobe XD’nin Güncellemesi Yayında!

Adobe XD
Adobe XD

Tasarım Aracı Adobe XD’nin Güncellemesi Yayında!

Kullanıcı deneyimi için Adobe tarafından geliştirilen Adobe XD (Adobe Experience Design) özellikle UX/UI alanında çalışan tasarımcılar için oldukça kullanışlı bir araç. Adobe, daha sürükleyici deneyimler için ses çalma desteği de dahil olmak üzere çeşitli yeni özelliklere sahip olan prototipleme aracı Adobe XD için bir güncelleme yayınlıyor. XD’nin Mart sürümü, bugün Creative Cloud müşterilerine sunuluyor.

Bu yeni sürümle ses tasarımı, prototip oluşturan kullanıcıların iş akışına eklenebilir. Bu özellik ile ses efektlerini çoğaltabileceğiniz gibi prototipte kullanırken bilgisayarınızda bulunan ses dosyalarını yükleyebileceksiniz. Geçiş eylemi ve ses yürütme eylemi gibi birden çok eylem ekleyebileceksiniz. Bu, hem bir ses dosyasını çalmanıza hem de başka bir çalışma layer’ına geçmenize imkan sağlıyor.

adobe-xd-guncelleme
adobe-xd-guncelleme

Adobe kullanıcı deneyimi tasarımcısı Sam Anderson, kullanıcıların başlaması için Behance‘dan kolayca indirilebilecek bir ses koleksiyonu oluşturdu.

XD Bugün Birkaç Özellik Daha Kazanıyor

Bağlantı metni: Tasarımcılar kendi çalışma yüzeylerinde (artboard) iki nesneyi birbirine bağlayabilir. Böylece kullanıcılar sayfayı doğrudan istedikleri yere kaydırabilecek.

adobe-xd-ses-calma-ozelligi
adobe-xd-ses-calma-ozelligi

Alan metnini içerik kısayoluna sığdır: Tasarımcılar artık metin kutusunun yüksekliğini içindeki içeriğe otomatik olarak yeniden boyutlandırmak için metin kutusunun alt yeniden boyutlandırma seçeneğine çift tıklayabilirler.

Adobe XD ne işe yarar?

Tasarımcılar uzun zamandır websitesi ve uygulama örnekleri hazırlamak için bir diğer Adobe yazılımı olan Photoshop ile işlerini çözünüyor. Öte yandan Photoshop, aslında bu işlem için çok da kullanışlı bir çözüm değil. Bunun farkında olan şirket, 2016 yılında deneyim tasarımı anlamındaki XD adını taşıyan tasarım aracını kullanıcılar buluşturdu.

Adobe XD, bir website veya uygulama üzerinde katmak istenilen hareket ve detayları, basit arayüzü ve çizim araçları yardımıyla simüle etmenizi sağlayan bir programdır. Böylece kullanıcı deneyimi ve arayüz için verdiği yeni fikirlerle size ilham kaynağı olabilir. Vektörel tasarımlar ile web sitesi üzerinde basit bir şekilde etkileşimli prototipler tasarlamanızı sağlayan program, yine aynı amaçla kullanılan Sketch programına rakip olarak çıkarıldı. Adobe ücretsiz versiyon ile rakiplerinin arkasında kalmamak niyetinde gibi gözüküyor.

İlginizi çekebilir: iPad İçin Adobe Photoshop Uygulaması Yayınlandı!

 

Daha Fazlası Editör

Sıvı Kristal Cam Teknolojisine Hazır Mısınız?

Continental’in Akıllı Cam Kontrolü, geniş cam yüzeyleri kullanarak, daha yüksek konfor, daha...
Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir