Türkiye’nin Yeni Denizaltısı Piri Reis Suyla Buluştu!

Piri Reis denizaltısı

Yeni Tip Denizaltı Projesi’nin ilk denizaltısı Piri Reis, Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın katılımıyla havuza çekildi. İşte detaylar!

İlginizi Çekebilir: Yerli Otomobil Tanıtım Tarihi Resmi Olarak Açıklandı

Türkiye’nin Yeni Denizaltısı Piri Reis Suyla Buluştu!

Türk Deniz Kuvvetleri ve Türk Savunma Sanayisi’ne yeni kabiliyet ve yetenekler kazandıran Yeni Tip Denizaltı Projesi kapsamında inşa edilen ilk denizaltı Piri Reis, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan‘ın da katılacağı törenle havuza çekildi.

Yeni Tip Denizaltı Projesi kapsamında ilk olarak geliştiren denizaltı Piri Reis’in havuza çekme töreni ise geçtiğimiz gün Gölcük Tersane Komutanlığında gerçekleştirildi. Aynı zamanda düzenlenen törende ayrıca beşinci gemi Seydialireis’in ilk kaynağı da yapıldı.

Bildiğiniz gibi Yeni Tip Deniz Projesi kapsamında 6 yeni tip denizaltının inşa edilmesi bekleniyor. Bu altı gemi arasında Piri Reis havuza çekilirken, ikinci gemi Hızır Reis’in donatımı, üçüncü ve dördüncü denizaltıların gövde imalatları hız kesmeden devam ediyor.

Piri Reis denizaltısı

Paylaşılan bilgilere göre Piri Reis denizaltısının 2022 yılında hizmete gireceği tahmin ediliyor. Proje kapsamında inşa faaliyetlerine devam edilen diğer denizaltının ise 2027 yılına kadar Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilmesi bekleniyor.

Yeni Tip Denizaltı Projesi kapsamında geliştirilen denizaltılar, 68,35 metre uzunluğa, 6.3 metre mukavim tekne çapına, 1850 ton deplasmana ve 40 personel kapasitesine sahip olacağının da altı özellikle çiziliyor.

Türk Deniz Kuvvetleri içinde bir ilk olarak gösterilen bu denizaltıların aynı zamanda sahip olduğu yakıt pili teknolojisi sayesinde havadan bağımsız tahrik kabiliyetine ev sahipliği yaptığını da belirtmekte yarar var. Bunun haricinde su altı, su üstü ve kara hedeflerine karşı donatılmış olan denizaltılar birçok tipte torpido, füze atabilme ve mayın dökebilme özelliğine de sahip olduğunu görmekteyiz.

Piri Reis Özellikleri İle Neler Sunuyor?

Denizaltı’nın kalbi Aselsan’dan Türk Deniz Kuvvetleri için Yeni Tip Denizaltı’nın kalbi HAVELSAN tarafından geliştirdi. Denizaltı Bilgi Dağıtım Sistemi çalışmalarına 2011 yılında başlandı ve sistem için gerçek zamanlı çalışan gömülü yazılım teknolojisi kullanıldı. Denizaltı bünyesindeki 105 farklı birimle kesintisiz entegrasyon sağlandı.

İlk sistem ek özelliklerle birlikte 8 yılda tamamlandı. 2019’da en az 50 gün veri kaydı yapabilen karakutu kabiliyeti eklendi. Sistem için 400 bin satır kod yazıldı. Projeye 111 mühendis, teknisyen ve uzman emeğini kattı. Denizaltı Bilgi Dağıtım Sistemi’nin marka tescili 2014’te yapıldı, 2015’te patent başvurusunda bulunuldu.

ASELSAN ise Yeni Tip Denizaltı Projesi ile askeri haberleşme sistemleri alanındaki yetkinliğini başka bir boyuta taşıyacak. Şirket, Yeni Tip Denizaltı Projesi ile ilk defa denizaltı platformuna yönelik haberleşme sistem çözümü tedarik etti. Harici ve dahili haberleşme için ihtiyaç duyulan alt sistemlerin tamamını kapsayan Entegre Muhabere Sistemi, su altı ve üstü ses ve veri haberleşmesini sağlıyor.

Türk Silahlı Kuvvetlerine Milli Silahlı Drone

Daha Fazlası Editör

Facebook Beğeni Sayısı Gizleniyor

YouTube, Instagram derken şimdi de Facebook beğeni sayısı gizleme özelliği üzerinde çalışıyor....
Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir