UCLan ve NASA, Güneş’in Şimdiye Kadar Elde Edilmiş En Yüksek Çözünürlüklü Fotoğraflarını Yayınladı

UCLan ve NASA, Güneş’in Şimdiye Kadar Elde Edilmiş En Yüksek Çözünürlüklü Fotoğraflarını Yayınladı

İngiltere’nin, Central Lancashire Üniversitesi‘ne mensup bilim insanları ve NASA’nın ortak çalışması Güneş’in şimdiye kadar çekilmiş en yüksek çözünürlükte yeni fotoğraflarını gözler önüne serdi. Yayınlanan yeni Güneş fotoğraflarında, Güneş’in karmaşık atmosferinin detayları daha net görülebiliyor.

Central Lancashire Üniversitesi’nden (UCLan) bilim insanları, Güneş’in şimdiye kadar elde edilmiş en yüksek çözünürlüklü fotoğraflarını ortaya çıkarmak amacıyla NASA ile iş birliği yaptılar. UCLan’dan araştırmacılar, fotoğrafların analizi için NASA’ya ait Marshall Uzay Uçuş Merkezi’nden yararlandılar.

Şimdiye kadar Güneş atmosferinin sadece belirli kısımları görüntülenebilmişti. Elde edilen Güneş atmosferi görüntüleri karanlık ya da çoğunlukla boş görünüyordu. Yeni fotoğraflarda ise Güneş’in karmaşık atmosferinin detayları daha net görülebiliyor.

Güneş’in yüzde 0.01’lik bir alanı görüntülenebildi

Güneş’in ultra yüksek çözünürlüklü fotoğrafları, NASA’ya ait olan “Yüksek Çözünürlüklü Koronal Görüntüleyici (Hi-C) Teleskobu” tarafından çekildi. NASA’nın Hi-C Teleskobu, Güneş’in atmosferindeki 70 km büyüklüğündeki alanları görüntüleyebilecek teknolojik donanıma sahip durumda. Hi-C, bu detaylı görüntüleme yeteneği sayesinde Güneş’in büyüklüğünün yüzde 0.01’i büyüklüğünde bir alanı görüntülemeyi başarabiliyor.

Central Lancashire Üniversitesi’nden araştırmacıların NASA ile beraber elde ettiği ultra yüksek çözünürlüklü bu görüntülerde, 500 km büyüklüğünde sıcak elektrikli gaz şeritleri görülüyor. Bilim insanları, bu şeritlerin ortaya çıkış hikayesini henüz belirleyemediler. Araştırmacılar, bu şeritlerin nasıl ortaya çıktığını bularak Güneş’teki patlamalar ve Güneş fırtınaları hakkında daha net fikirler edinebileceklerini düşünüyorlar.

Dünya ile Güneş arasındaki ilişki daha net anlaşılabilir

UCLan’da görev yapan Güneş fiziği profesörü Robert Walsh, Güneş’in ilk kez ultra yüksek çözünürlüklü görüntülerinin elde edildiğini belirtti. Walsh, daha önceki standart Güneş görüntülerinden ziyade Hi-C teleskobunun Güneş’in belli bir alanından yüksek çözünürlükte görüntüler verdiğini söyledi.

Robert Walsh ile birlikte çalışmada yer alan Tom Williams ise Hi-C teleskobu tarafından elde edilen yüksek çöüznürlüklü bu görüntülerin Güneş’te meydana gelen olayların modellenmesi ve tahmin edilmesi için önemli olduğunu vurguladı. Tom Williams, bu şekilde Dünya ile Güneş arasındaki ilişkinin daha iyi anlaşılabileceğini de sözlerine ekledi.

Daha Fazlası Editör

PlayStation 5 Kontrol Cihazı DualSense Tanıtıldı

PlayStation 5 Kontrol Cihazı DualSense Sony Tarafından Tanıtıldı Sony, geçtiğimiz günlerde yaptığı...
Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir