Wikipedia Erişime Açıldı!

Wikipedia

Nisan 2017’den bu yana ülkemizde erişime engelli olan Wikipedia için 2 yıldır devam eden erişim yasağı BTK tarafından kaldırıldı.

Wikipedia Açıldı!

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz gün Anayasa Mahkemesi’nin Wikipedia’nın erişime kapatılmasın hak ihlali sayan kararının gerekçesi, Resmi Gazete’de yayımlanmıştı. Yayınlanan kararın ardından kullanıcılar ise Wikipedia’nın ne zaman erişime açılacağını merak etmişlerdi.

AYM’nin gerekçeli kararını açıklamasının ardından tüm gözler BTK’ya çevrilmişti. Kararın üzerinden yaklaşık olarak 3 hafta kadar bir süre geçmesine rağmen BTK sürecin devam ettiğini açıklasa da, ilgili işlemler tamamlanamamış ve bir türlü Wikipedia’ya erişim sağlanamamıştı.

Wikipedia açıldı

Fakat, son yaşanan gelişmeyle beraber yaklaşık 2 yıldır erişime kapalı olan Wikipedia sonunda erişime açıldı. Böylece kullanıcılar artık herhangi bir uygulama kullanmadan söz konusu platforma giriş yapabilecekler.

Wikipedia Türkiye

Resmi Açıklama Geldi! 

Tekrar Türkiye’ye Hoş Geldin!”  sloganı ile 2 yılın ardından yeniden Türkiye’de faaliyetlerine başlayan platform, merak edilen süreci de takipçilerine açıkladı.

Yapılan açıklamada Türkçe makale sayısının daha da artacağını müjdeleyen platform açıklamasında ise şu kelimelere yer verdi;

”Wikipedia dünyanın dört bir yanındaki insanlarn yazıp düzenlediği küresel bir ücretsiz bilgi kaynağıdır. Bu açık düzenleme modeli sayesinde herkesin Wikipedia’nın makaleleri aracılığıyla kültürleri, ülkeleri, ilgi alanları, çalışmaları ve daha fazlası hakkında bilgi ekleyerek şekillendirebildiği bir kaynak oluştu.

Gönüllüler, gerçekleri doğrulamak için güvenilir kaynakları kullanarak tarih, popüler kültür, bilim, spor ve daha pek çok farklı konuda makale yazmak için birlikte çalışıyor. Bu kolektif yazma, tartışma ve tartışma süreci sayesinde Wikipedia daha tarafsız ve kapsamlı hale geliyor.”

Peki, siz Wikipedia’nın açıklaması hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz…

İlginizi Çekebilir: Windows 7 İçin Yolun Sonu Geldi!

Daha Fazlası Editör

16 İnç MacBook Pro Sahiplerine Sevindirici Haber!

16 inç MacBook Pro hoparlör sorusu ile yakın zaman içerisinde bir yazılım...
Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir