Yan Etkileri Olmayan Yeni Bir Ağrı Kesici Keşfedildi!

Yan Etkileri olmayan ağrı kesici

Bundan 16 yıl kadar önce bir nehir ağzındaki çamurdan alınan örnekler yan etkileri olmayan yeni bir ağrı kesici türünü oraya çıkarttı. Söylenenlere göre, yan etkileri olmayan ağrı kesici, en az opioidler kadar etkili olabilecek, ancak opioidlerin yan etkilerine de sahip olmayacak.

İlginizi Çekebilir: Yapay Zeka Ne Zaman Öleceğimizi Tahmin Edecek!

Yan Etkileri Olmayan Ağrı Kesici Bulundu!

Queensland Üniversitesi ve Sydney Üniversitesi’nden araştırmacılar herhangi bir yan etkisi bulunmayan bir ağrı kesici türünü keşfetti. Konuyla ilgili sıkı bir çalışma yürüten araştırmacılar, bu çalışmaları sonucunda potansiyel bir ilaç için patent başvurusunda da bulundu.

Patentte yer alan bilgilere göre, araştırmacılar tarafından keşfedilen ilacın içerisinde Penicilium mantarında bulunan molekülün değiştirilmiş bir varyantı bulunuyor. Uzunca bir süredir süredir söz konusu ilaç üzerinde çalışan araştırmacılar, bu doğrultuda elde etmiş oldukları verileri ise Proceedings of the National Academy of Sciences USA dergisinde yayınladı.

Bilim dergisine bir takım açıklamalarda bulunan Queensland Üniversitesi Moleküler Biyoloji Bilimi Enstitüsü’nden Profesör Rob Capon, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Açıklamasında bilaids adını verdikleri yeni tür bir molekül açığa çıkaran bir mantarın yanına geldiklerini vurguluyor.

Bahsettiği bu molekülün, insan vücudu tarafından üretilen opioid reseptörlerini aktive eden ve acının giderilmesini sağlayan, doğal bir peptit olan endormorfinle oldukça benzerlik gösterdiğini de fark ettiklerinin altını çiziyor.

Yeni Bir Tür Ağrı Kesici

Ortaya çıkan bu sonuçların ardından meslektaşı Profesör Paul Alewood ve Sydney Üniversitesi’nden Profesör Macdonald Christie ile ortaklaşa bir çalışmaya imza atacaklarını belirten Capon, bu kısımda keşfedilen molekülleri yeni bir ağrı kesiciye dönüştürmeyi de hedeflediklerini ifade etti.

Sydney Üniversitesi’nden Profesör Macdonald Christie ise, eğer bu çalışmalar başarıya ulaşırsa, kodein gibi opioid tedavilerindeki aşırı dozdan ölüm riskini de önemli ölçüde azaltacaklarını belirtti.

Tıp dünyasında önemli bir devri açacak olan bu çalışma ile aynı zamanda opioid ilaçlardaki bağımlılık, tolerans, solunum depresyonu gibi olumsuz yan etkiler ortadan kalkabilir. Şimdilik, yapılan çalışmaların hangi aşamada olduğunu bilmiyoruz. Ancak, yakın zaman içerisinde yeni tür ağrı kesicinin testlerine başlanacağını tahmin etmekteyiz.

Dünyanın İlk Ebola Aşısı Onaylandı

Daha Fazlası Editör

Nokia’nın Yeni Telefonu 2.2 Duyuruldu

HMD Global, yapay zeka  ile desteklenen, az ışıkta görüntüleme ve tek düğmeye...
Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir