Yeni Bir Gen Tedavisi, Egzersiz Olmadan Kas Üretimi Sağlayabilir

Yeni Bir Gen Tedavisi, Egzersiz Olmadan Kas Üretimi Sağlayabilir

Egzersiz yapmadan kaslı bir görünüm, diyet yapmadan obeziteden korunmak… Bunların gerçek olabileceği bir dünya düşünülebilir mi? Bilim insanlarının keşfettiği yeni bir gen tedavisi, bunu mümkün kılmayı vadediyor.

ABD’nin, Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi‘nden bilim insanları tarafından yürütülen yeni bir çalışma, yüksek yağlı besinlerle beslenen fareler üzerinde gerçekleştirilen yeni bir gen tedavisiyle obezite hastalığının önlenebileceğinin ve egzersize ihtiyaç olmadan kas geliştirilebileceğinin verilerini ortaya koydu.

1980’lerin sonlarına doğru keşfedilen ve neredeyse tüm hayvan dokularında bulunan bir protein olan follistatin, ilk başlarda üreme hormonu üzerindeki rolü ile bilim insanlarının araştırmalarına yardımcı olmaya başladı. İlerleyen zamanlarda follistatinin, kas hücrelerinin üretimi de dahil olmak üzere birçok hücresel süreci etkilediği keşfedildi.

Yeni gen tedavisi, obezite kaynaklı kas ve kemik sorunlarının önüne geçmeyi vadediyor

Hayvanlar üzerinde yapılan önceki çalışmalar, follistatin ekspresyonunu (genlerin fonksiyonel protein yapılarına dönüşmesi süreci) artırmak için tasarlanmış gen tedavilerinin bazı dejeneratif kas hastalıklarına karşı koyabileceğini gösterdi. Yeni araştırma ile, yine bu tür bir tedavinin kas kütlesini artırıp obeziteye bağlı metabolik hasarı azaltarak, osteoartritin (kireçlenme) tedavisine yardımcı olup olamayacağı araştırıldı.

Çalışmanın kıdemli araştırmacısı Farshid Guilak yaptığı açıklamada, farelerin yüksek yağlı besinlerle beslenmesine ve normalin üzerinde egzersiz yapmamasına rağmen, kilo almadan kas kütlesi oluşumu gerçekleştiğini ve sonuçların etkileyici olduğundan bahsetti. Ayrıca uygulanan gen tedavisinin, obeziteye bağlı kemik ve eklem hasarlarını hafiflettiği yönünde bulgular olduğunu söyledi.

Yeni araştırma, follistatin gen tedavisinin, sadece kas kütlesini etkilemekle kalmayıp, aynı zamanda yüksek yağlı diyetlerde kalori alımını bir şekilde karşılayabilecek geniş metabolik aktiviteler gibi çok faktörlü etkiler yarattığını gösteriyor.

Guilak, insanlar üzerinde gerçekleştirilebilecek klinik test için önümüzde uzun yılların olduğunu belirtiyor. Ancak bu umut verici bulgu, insanlarda büyük diyet değişikliği olmadan obezitenin tedavi edilebileceğini veya egzersiz yapamayan kişilerde kas inşa edebilecek gen tedavilerinin mümkün olduğunu işaret ediyor.

Daha Fazlası Editör

PlayStation 5 Kontrol Cihazı DualSense Tanıtıldı

PlayStation 5 Kontrol Cihazı DualSense Sony Tarafından Tanıtıldı Sony, geçtiğimiz günlerde yaptığı...
Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir