Yerli Otomobil Tanıtıldı! İşte Tüm Özellikleri

Yerli Otomobil ön sipariş fiyatı

Uzunca bir süredir Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) tarafından geliştirilen yerli otomobil, Gebze’de düzenlenen lansman ile beraber resmi olarak tanıtıldı. Peki, yerli otomobil özellikleri ile neler sunuyor? Gelin yerli otomobil fiyatı ve özellikleri ile ilgili paylaşılan ilk detaylara yakından göz atalım.

İlginizi Çekebilir: Türkiye’nin Yeni Denizaltısı Piri Reis Suyla Buluştu!

Yerli Otomobil Özellikleri İle Neler Sunuyor?

Türkiye’nin Otomobili sonunda resmi olarak tanıtıldı. 1000′,n üzerinde misafirin katıldığı etkinlik ile beraber resmiyet kazanan yerli otomobil ev sahipliği yaptığı son teknolojiler ile ön plana çıkmayı başarıyor.

Tasarım açısından da oldukça modern ve şık bir görüntüye sahip olan yerli arabanın aynı zamanda konsolunun da yeni nesil otomobillerde olduğu gibi tamamen ekranlar ile donatıldığına şahit olmaktayız.

yerli otomobil kokpiti
Yerli Otomobil’in Kokpiti

Etkinlik sırasında  ve sonrasında paylaşılan görsellerden de görebileceğiniz gibi konsolun üst kısmında bizi üç farklı ekran karşılıyor. Bu ekranın hemen alt tarafında ise multimedya ve navigasyon ekranı yer alıyor. Araç iç kısmında tamamen dijital veya halk arasında hayalet gösterge olarak bilinen teknolojiye ev sahipliği yapan araç bu özelliğiyle de dikkat çekmeyi başarıyor.

Bunun haricinde aracın direksiyonu ve koltuğundaki TOGG logoları da dikkat çekerken, ekranların tamamının dokunmatik olduğunu da belirtmekte yarar var. Sahip olduğu bu özelliklerle şimdiden herkesi heyecanlandıran Türkiye’nin Otomobili’nde ayrıca standart bir yol aynası da yer almıyor. Bunun yerine her iki tarafta da kameralardan görünen görüntü aracın için yerleştiren mini ekranlar ile sürücüye sunulacağını gözlemlemekteyiz.

Tabi, yerli otomobilin özellikleri bunlarla da sınırlı değil. Bunun yanı sıra anahtarsız giriş özelliğine de sahip olan yerli arabanın kapısındaki cam tuşların lale şekli ve hoparlör bölmesinde Türk motiflerine yer verilmesi de hoş detaylar arasında yer alıyor.

yerli otomobil iç tasarım

Yerli Otomobil’in Diğer Özellikleri

Tüm bu detayların haricinde yerli otomobilin motor ve diğer özellikleri açıklandı. Yetkililer tarafından belirtilenlere göre 180 km/s azami hıza ulaşabilen otomobil geri kazanımlı frenleme sistemine de ev sahipliği yapıyor. Bu sistem ise rejeneratif frenleme olarak adlandırılıyor. Bu sistem sayesinde frene basıldığında açığa çıkan enerji, alternatör tarafından elektriksel enerjisine dönüştürülerek tekrardan depolanıyor. Bu sistemin ise yerli otomobilin menziline yüzde 20’ye kadar ekstra bir katkı sağlayabileceğinin de altını özellikle çizelim.

İki Farkı Motor Seçeneği

Yerli otomobilin ön plana çıkan diğer özellikleri arasında iki farklı motor seçeneği de yer alıyor. Bu kısımda paylaşılan verilere göre dört çekişli motora sahip olan model, 400 beygir gücünde ve 0’dan 100 km’s hıza 4.8 saniyede ulaşıyor. Arkadan itişli motora sahip olan yerli otomobil ise 200 beygir gücünde 0’dan 100 km/s hıza 7.6 saniyede ulaşıyor.

Li-on pillerinden güç alan yerli otomobil, 300 km+ ve 500 km+ olmak üzere ki faklı menzil seçeneğini de bizlere sunuyor. Aynı zamanda otomobilin elektronik güç ünitesinde tamamen yerli yazılımın kullanıldığını da belirtelim.

Bu detayların haricinde tanıtılan otomobillerin hızlı şarj teknolojisi sayesinde 30 dakika içerisinde şarj olabilecek. Aynı zamanda tıpkı Tesla model araçlarda olduğu gibi yerli otomobilimizde internet üzerinden güncelleme alabilecek. Aynı zamanda sahip olduğu sürüş destek sistemleri sayesinde 3. seviye otonom sürüş teknolojisi de yerli otomobilde aktif olarak kullanılabilecek.

Yerli Otomobilin Adı Ne Olacak?

Gebze’de düzenlenen etkinlikte yerli otomobilin adı ile ilgili henüz resmi bir açılama yapılmadı. Ancak, yerli otomobil üzerindeki çalışmaların devam ettiği ve 2020 yılında otomobilin marka lansmanının yapılacağı belirtildi. Bunun haricinde 2021 yılında üretim fabrikasının açılacağını ve 2022 yılında ilk yerli aracın üretileceği de etkinlik sırasında paylaşıldı.

Yerli Otomobil Fiyatı Ne Kadar Olacak?

Lansman sırasında ne yazık ki yerli otomobil fiyatı ile ilgili herhangi bir detay paylaşılmadı. Ancak, daha önceden yapılan tahminler yerli aracın 150 bin TL ila 200 bin TL arasında bir fiyat etiketine ev sahipliği yapacağı yönündeydi. Yerli otomobil özellikleri ve fiyatı ile ilgili tüm bilinenler şimdilik bunlarla sınırlı. Fakat, önümüzdeki yıllarda yerli aracımızın daha da detaylandırılacağını da belirtmekte yarar var.

Peki, siz yerli otomobil özellikleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Sizce, Türkiye’nin Otomobili bu özellikler ile ne kadar başarılı olur? Konuyla ilgili düşüncelerinizi hemen aşağıda yer alan yorumlar kısmında bizlere aktarabilirsiniz. Yorumlarınızı bekliyoruz…

Daha Fazlası Editör

Türkiye’nin Micro Uydusu 2025’te Yörüngede Olacak

Paris Airshow fuarında, Türkiye’yi dünyadaki sayılı ülkelerin sahip olduğu uydu fırlatma yeteneğine...
Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir